Mini kiwi – właściwości i uprawa na działce oraz w ogrodzie
Mini kiwi to odmiana, która cieszy się coraz większą popularnością w naszych ogrodach i na działkach. Istnieje wiele popularnych odmian owocowych tej rośliny, które z pewnością spełnią nasze oczekiwania. Przed wyborem mini kiwi trzeba się dowiedzieć, jak wygląda uprawa. Faktem jest, że założenie plantacji mini kiwi to wymaga odpowiednich przygotowań. Sprawdźmy zatem, czym cechuje się ta roślina i co warto o niej wiedzieć. Jakie są najpopularniejsze odmiany mini kiwi? Jak wygląda uprawa mini kiwi? Co jest istotne?
Uprawa mini kiwi
Na uznanie zasługują sadzonki mini kiwi do kupienia w Akademii Roślin. W tym miejscu można liczyć na wiele propozycji i atrakcyjne ceny tego azjatyckiego pnącza. Planując uprawę mini kiwi, nie zapominajmy o tym, że to dosyć wymagające zadanie. Założenie plantacji wiąże się ze sporymi kosztami, gdyż musimy postawić konstrukcje nośne pod rośliny i zadbać o system nawadniający. Dzięki temu odmiana uzyska ochronę przeciw mrozom. W przeciwnym razie raczej nie ma mowy o uzyskaniu pożądanych efektów z uprawy. Rośliny odwdzieczą się wysokimi plonami.
Okazuje się, że rośliny mają dosyć duże wymagania siedliskowe. Nie powinniśmy ich uprawiać na glebach poniżej 4 klasy. Dobrym rozwiązaniem są miejsca osłonięte od wiatrów. Musimy dokładnie przemyśleć miejsce uprawy, gdyż jest to uprawa na długi czas.
Odmiany mini kiwi
Szkółka krzewów owocowych zapewnia liczne propozycje, które dopasujemy do swoich potrzeb. Od tej pory nasz ogród będzie obfitował w piękne i smaczne rośliny owocowe. Wśród najpopularniejszych odmian mini kiwi wymienić trzeba:
- Ananasnaya – to jedna z najbardziej plennych odmian, która jest polecana do uprawy towarowej i amatorskiej. Okazuje się, że silnie rośnie, a pędy pnącza dojrzałego osiągają nawet do 10 metrów wysokości. Atutem jest to, że odmiana dobrze radzi sobie w mrozie. Nie należy pomijać męskiego osobnika, który pozwoli na zaowocowanie tej odmiany. Mini kiwi jest chętnie uprawiane przy altanach, pergolach i siatkach różnego rodzaju.
- Bingo – to polska odmiana o niezwykle smacznych owocach, które mają posmak ananasowy. Może osiągać do 8 metrów wysokości. Konieczne jest zapylenie przez męskie osobnik z gatunku Arguta. Roślina jest polecana do uprawy amatorskiej i towarowej. Sprawdzi się na działce lub w ogrodzie.
- Issai – pochodzi z Japonii i nie wymaga męskiego zapylacza. Wytrzymuje duże mrozy i jest stosunkowo plenna. Zazwyczaj wykorzystujemy ją do amatorskiej uprawy.
- Jumbo – to ciekawa odmiana, pochodząca z Włoch. Istnieją różne nazwy tej rośliny, np. Ambrosia lub Jumbo Verde. Odznacza się odpornością na mrozy i dużą plennością. Jest polecana głównie do amatorskiej uprawy. Kwitnienie w tym wypadku przypada na czerwiec.
Jak widać, praktycznie w każdym przypadku konieczne jest posadzenie męskiego zapylacza. Może to być Wielki M lub Adam, co zależy od gatunku. Pamiętajmy o tym, że sporym uznaniem cieszą się sadzonki mini kiwi do kupienia w Akademii Roślin. Znajdziemy tutaj wiele propozycji w przystępnych cenach, dzięki czemu stworzymy wyjątkową plantację w swoim ogrodzie.
Mini kiwi to roślina, która naturalnie jest spotykana w Japonii i Chinach. Od kilku lat zauważamy wzrost zainteresowania uprawą także w Polsce. Dzięki temu coraz częściej możemy kupować w sklepach smaczne owoce lub uprawiać je samodzielnie, we własnym ogrodzie. Z pomocą przychodzi szkółka krzewów owocowych, gdzie zakupimy najciekawsze odmiany mini kiwi. Powinniśmy dokładnie się zastanowić nad wyborem i przygotować odpowiednie warunki do uprawy.