Mozaika szklana – co ją wyróżnia?
Dawno minęły czasy, kiedy ludzie ozdabiali swoje wnętrza płytkami prostymi i płaskimi z tradycyjnej ceramiki czy terakoty. Teraz możesz wzbogacić swoją przestrzeń dzięki lśniącym, królewskim i pięknym szklanym płytkom mozaikowym. Mozaiki szklane są propozycją nowoczesnej klasyki, która doda luksusowego charakteru wymarzonym wnętrzom. Dzięki swoim kształtom i surowcowi z jakiego ją wykonano są to materiały wykończeniowe wręcz organiczne i przyjazne dla środowiska. Naszą propozycją są łagodne kolory nawiązujące do natury, imitujące prawdziwy kamień w różnych odcieniach. Można je bez problemu łączyć z płytkami drewnopodobnymi czy wielkoformatowymi uzyskując dzięki temu nietuzinkowy charakter każdego wnętrza.
Gdzie stosować?
Mozaikę szklaną najczęściej wykonuje się z hartowanego szkła wypalanego w temperaturze 1500 stopni, dzięki czemu jest bardzo odporna na wysokie temperatury. To sprawia, że idealnie pasuje jako okładzina kominka, kuchenki czy blatu w kuchni.
Ten rodzaj płytek mozaikowych stworzony jest wręcz do małych przestrzeni. Błyszcząca powierzchnia mozaiki szklanej odbija światło, przez co wnętrze optycznie wydaje się większe. Natomiast jeśli chcemy optycznie zmniejszyć dużą przestrzeń, warto zastosować szklaną mozaikę z matową powierzchnią, pochłaniającą światło. Mozaika szklana może być wykorzystana we wnętrzu na kilka sposobów: jako dekoracyjny detal, np. gruby, pionowy pas na ścianie , jako główna dekoracja, która dobrze zaplanowana ożywi wnętrze, nie dominując go lub jako kontrast do stylu i koloru pomieszczenia przez np. użycie skrajnie różnych kolorystycznie płytek. Mozaiki wykonane ze szkła można stosować zarówno w pomieszczeniach suchych jak i mokrych na ściany, kolumny, wnęki, siedziska. Warto uwzględnić iż jest to materiał idealnie nadający się tam gdzie są zaokrąglenia, wypuklenia czy łuki. Mozaika szklana idealnie sprawdzi się w zastosowaniach komercyjnych. Szczególnie dobrze odnajdzie się w tzw. mokrych pomieszczeniach, takich jak baseny, sauny, gabinety kosmetologiczne czy fryzjerskie, spa czy prysznice w hotelach. W mieszkalnictwie można stosować ją na ściany kuchni, łazienek, przedpokojów czy jako element dekoracyjny na ścianach w salonach czy sypialniach.
Łatwa pielęgnacja
Mozaika szklana jest odporna na plamy i zabrudzenia, łatwo utrzymać ją w czystości. Mozaiki te są wręcz idealne do stosowania we wnętrzach gdzie występuje ryzyko zawilgocenia lub wystąpienia pleśni, tworząc niepowtarzalne dekoracje ścian łazienek i kuchni. Z powodzeniem odnajdą się też jako oryginalna dekoracja na ścianach salonów czy sypialni. Ich powierzchnię bardzo łatwo utrzymać w czystości. W większości przypadków do wyczyszczenia takiej mozaiki wystarczy nam gąbka z odrobiną płynu do naczyń lub płyn do czyszczenia szyb i szkła. W przypadku mocniejszych zabrudzeń bez obaw można użyć domowych środków chemicznych.
Prosty montaż
Jeszcze sto lat temu montaż mozaiki był pracochłonny i wymagał niezwykłej precyzji. Dzisiaj kupowana jest w plastrach, z kostkami umocowanymi na specjalnych siatkach, zazwyczaj o wymiarach zbliżonych do 30 cm x 30 cm, dzięki czemu nie trzeba montować każdego elementu oddzielnie. Dzięki siatkom plaster mozaiki można też w razie potrzeby łatwo pociąć na mniejsze elementy. Plastry z mozaikami mocuje się do powierzchni posmarowanej specjalnym klejem, a po zaschnięciu zaaplikować fugę. W przypadku mozaik szklanych zalecany jest specjalny, biały klej, przystosowany do szkła.