Wnętrza

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia punktowego do sypialni?

Sypialnia to miejsce w domu, gdzie oświetlenie pełni nieco inną rolę niż w innych pomieszczeniach. Przede wszystkim musi ono tworzyć przytulny, miły, relaksujący i nieco tajemniczy klimat. Zatem mocne oświetlenie główne nie jest tutaj polecane. Należy raczej skupić się na oświetleniu punktowym i do wybranych opraw dobrać odpowiednie żarówki LED. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

Moc żarówek LED – jeden z najważniejszych parametrów

Niegdyś wybierając żarówki wolframowe zwracało się uwagę na to, by swoim zasięgiem obejmowały całe pomieszczenie i w związku z tym decydowało się na zakup tych o sporej mocy, np. 100 watów. W przypadku żarówki LED nie potrzebna jest aż tak duża moc, gdyż 100 watowej żarówce odpowiada LED o mocy 20 W. W związku z tym uzyskanie zbliżonego efektu możliwe jest przy zużyciu mniejszej energii. Jednak to nie waty decydują o ilości oddawanego światła do pomieszczenia w przypadku żarówek LED, a lumeny. Zatem żarówka LED o mocy 20 W powinna mieć ok. 200 lumenów. Jeśli chodzi o sypialnię to 100 W to zdecydowanie zbyt dużo. Do oświetlenia punktowego wybiera się żarówki o mocy od 25 do 40 W, co w zupełności wystarcza do stworzenia relaksującej i romantycznej atmosfery.

Kąt padania światła – rozproszone światło podkreśla aranżację i buduje intymny klimat w sypialni

Poza mocą żarówek w przypadku oświetlenia punktowego niezwykle istotny jest kąt padania światła. Najbardziej rozproszone światło o najszerszym kącie padania jest polecane w przypadku oświetlenia głównego w sypialni. Tu należy jednak pamiętać by wybierać abażurowe lampy wiszące bądź żyrandole, które nie zaburzają intymnego klimatu sypialni. Wracając jednak do oświetlenia punktowego, które mogą stanowić kinkiety rozmieszczone na przeciwległych ścianach, bądź po obydwu stronach łóżka to kąt padania światła powinien tu wynosić ok. 90 stopni. Oczywiście trzeba jeszcze pamiętać, o tym, że istotne znaczenie ma jego kierunek. Bowiem kinkiety mogą być skierowane na przeciwległą ścianę, rozpraszać światło w górę lub w stronę podłogi, a wszystko zależy od tego, co chcemy podkreślić i jaki efekt uzyskać. W pomieszczeniach niskich najlepiej stosować oświetlenie o kącie świecenia od 60 do 120 stopni, z kolei w tych bardzo wysokich, powyżej 3 metrów – 30-45 stopni, w przypadku otwartych lub częściowo otwartych kinkietów. W przypadku niewielkich lampek nocnych, plafonierów kąt padania światła powinien być jak największy ze względu na to, że zwykle takie oświetlenie służy nam np. do czytania, dy źródła światła umieszczone są przy łóżku. Zatem można wybierać nawet żarówki LED o kącie świecenia 300 stopni są to tzw. wide LED.

Barwa światła LED – decyduje o postrzeganiu pomieszczenia, a także samopoczuciu

Światło ma niezwykle duży wpływ na nasze samopoczucie. Najlepiej wpływa na nie dzienne światło słoneczne, dlatego do takiego efektu dąży się w żarówkach LED. Współczynnik oddawania barw powinien być na poziomie 3000 K, co jest najbardziej optymalne. Ciepłe światło dobrze wpływa na nasz nastrój, potrafi koić nasze nerwy i ułatwia nam wieczorne wyciszenie. Zastosowanie zimnego światła w sypialni nie jest polecane, gdyż jest to światło, które powoduje wzrost uwagi, skupienia oraz ogólnego pobudzenia, a w przypadku tych źródeł o największym natężeniu chłodnej barwy z czasem powoduje nawet ból głowy. Można to trochę porównać z efektem lamp używanych na sali operacyjnej. Takie oświetlenie dobre jest do precyzyjnej pracy, ale nie wypoczynku. Jeśli już wybierać inną barwę niż ciepłą, to można ewentualnie zdecydować się na barwę neutralną.

Rozmieszczenie opraw świetlnych i taśm LED

Jeśli już parametry mamy ustalone to pozostaje nam znalezienie odpowiedniego miejsca na nasze punktowe oświetlenie. Jego rozmieszczenie zależne jest od kształtu pomieszczenia, jego wysokości i szerokości, a także rozmieszczenia mebli. Z pewnością lampki nocne znajdą się na stolikach po obydwu stronach łóżka. Natomiast rozmieszczenie kinkietów wiąże się właśnie z kształtem pomieszczenia i efektem, jaki chce się uzyskać. Poprzez światło można bowiem optycznie poszerzyć albo zrównoważyć pomieszczenie. Nie można zapomnieć również o taśmach led, które świetnie sprawdzają się zwłaszcza w przypadku obniżanych sufitów czy tych obudowanych listwami przyściennymi. Taśmy LED doskonale podkreślą krawędzie obniżanego sufitu, a także listw.

Dobór oświetlenia punktowego zależny jest od wielkości sypialni, a dobór opraw od aranżacji. Oczywiście w zależności od oprawy można dobrać żarówki LED o różnej mocy i kącie padania światła. W ten sposób można stworzyć prawdziwą alkowę i miejsce w którym chętnie się wypoczywa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.