Ogród

Najbardziej trwałe materiały na meble ogrodowe – co wybrać?

Meble ogrodowe powinny być zakupem na lata, dlatego trzeba zwrócić uwagę na ich jakość, wytrzymałość, stabilność. I najważniejszym czynnikiem jest tutaj materiał, z którego zostały wykonane. Omówimy, co jest ważne, a także, co dodatkowo sprawdzić przed zakupem.

Gdzie kupić, jak wybrać meble ogrodowe?

Zaraz przekonasz się, w jaki sposób materiał mebli ogrodowych wpływa na sposób ich użytkowania, wcześniej mamy jednak kilka praktycznych porad.

Jak wspominaliśmy we wstępie, meble do ogrodu muszą być stabilnewytrzymałe, dlatego ważna jest też jakość wykonania oraz sposób montażu (czy możliwe jest bezproblemowe dokręcenie wszystkich elementów we własnym zakresie). W przypadku tańszych mebli czasami zdarza się, że mają nierówne nóżki, czy niepewne oparcie. Jak to zweryfikować?

Meble ogrodowe metalowe, drewniane, technorattanowe znajdziesz szybciej online, co ma dodatkowo tę zaletę, że możesz dokładnie sprawdzić opis produktu, jego parametry. To pozwala spokojnie zastanowić się przed zakupem, a także umożliwia porównanie wielu modeli, również pod kątem cenowym.

Meble ogrodowe technorattanowe

Przejdziemy już teraz do tego, czym charakteryzują się meble wykonane z poszczególnych materiałów. I rozwiązaniem, które możemy polecić, są meble ogrodowe technorattanowe. Jest to tworzywo sztuczne przypominające naturalną plecionkę, rattan. Wygląda elegancko, luksusowo, ale to nie jedyne jego zalety. Meble technorattanowe należą do najbardziej wytrzymałych – są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym skrajne temperatury. Mogą być pozostawiane w pełnym słońce, na deszczu lub na mrozie. Nie odbarwiają się, a także nie pękają.

Łatwo się je czyści, brud nie wnika w głąb materiału (nawet gdy mowa o rozlanym winie), wystarczy szmatka, woda i łagodny detergent, aby je umyć. Kolejnym plusem jest to, że są stosunkowo lekkie, mogą przez cały rok znajdować się w ogrodzie, na niezadaszonym tarasie. Minusem jest natomiast wyższa cena.

Meble ogrodowe drewniane

Nadal jednym z najczęstszych wyborów Polaków są meble ogrodowe drewniane, które zwykle posiadają korzystny stosunek ceny do jakości. Drewniane meble są stabilne, wytrzymałe, a do tego idealnie wpisują się w stylistykę każdego ogrodu. I mogą być trwałe oraz odporne na różne czynniki atmosferyczne, aczkolwiek tylko wtedy, gdy regularnie dbasz o ich impregnację. Zaniedbując konserwację mebli drewnianych, ryzykujesz, że zaczną blaknąć, będą pojawiać się na nich przebarwienia, mogą też niszczeć pod wpływem wilgoci.

Impregnacja powinna mieć miejsce co najmniej raz w roku. Zimą należałoby przechowywać je w suchym pomieszczeniu, najlepiej pod pokrowcem, który z jednej strony jest szczelny, ale z drugiej, umożliwia przepływ powietrza zapobiegający gromadzeniu się wilgoci.

Meble ogrodowe metalowe

Meble ogrodowe metalowe, o ile są dobrze zabezpieczone przed korozją, będą wyborem na lata. Są stabilne, wytrzymałe, chociaż przez to również ciężkie, trudniejsze w przenoszeniu. Stanowią dobry wybór zwłaszcza na taras.

Jednocześnie, pomimo tych zalet, cieszą się najmniejszym zainteresowaniem. Dlaczego? Przede wszystkim nie będą pasować do każdego ogrodu. Zwykle sprawdzają w się w przypadku nowoczesnych lub wręcz przeciwnie, prowansalskich stylizacji ogrodu (w zależności od konstrukcji). Są niewygodne, wymagają korzystania z miękkich poduch. Plusem jest natomiast to, że za stosunkowo niską cenę otrzymujesz meble o naprawdę dobrej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.