Ogród

Najmodniejsze sukulenty w tym sezonie – które wybrać i jak je pielęgnować?

Sukulenty są jednym z gorących trendów botanicznych w tym sezonie. Nie tylko są bardzo efektowne, ale również nie są wymagające w uprawie. Jakie rośliny są najbardziej popularne? W jaki sposób należy je pielęgnować, aby wyglądały pięknie dzień po dniu?

Czym są sukulenty?

Sukulenty to grupa roślin, które przystosowane są do życia w warunkach niedostatecznej ilości wody. Najczęściej występują na pustyniach, ale spotykane są w wielu strefach klimatycznych. Także uprawiane są jako rośliny ozdobne.

W dużej rodzinie tworzonej przez sukulenty rodzaje tych roślin dzielone są zależnie od tego, w których częściach magazynują wodę:

– łodygowe, w tym kaktusowate, astrowate, wilczomleczowate

– korzeniowe, w tym szczawiki, pelargonie, Pachypodium bispinosum

– liściowe, w tym aloes, agawa, gruboszowate

Czy wiesz, że?

Sukulenty i kaktusy to nie to samo. Sukulenty niekoniecznie muszą posiadać kolce. Kaktusowate stanowią jedną z rodzin sukulentów.

Najmodniejsze sukulenty – co wybrać?

Sukulenty świetnie prezentują się w wielu wnętrzach. Doskonale nadają się do aranżacji w stylu nowoczesnym, boho, rustykalnym czy skandynawskim. Te miniaturowe mogą stanowić uroczą ozdobę na stoliku, ale również można zdecydować się na rośliny o większych rozmiarach, które od razu przyciągają uwagę.

Jakie rodzaje sukulentów są najmodniejsze w tym sezonie? Sprawdź tę listę i wybierz coś dla siebie!

Aloes zwyczajny (Aloe vera)

To nie tylko piękny, ale także bardzo przydatny sukulent. Aloes zwyczajny, inaczej barbadoski, ma szarozielone liście z małymi kolcami na krawędziach. Dorasta do 80 cm.

W jego liściach znajduje się nawet 96% wody. Zawierają one także wiele wartościowych składników odżywczych, w tym aminokwasy, witaminy, minerały. Przekrojony liść aloesu może być stosowany jako naturalny kosmetyk. Jego sok i miąższ pielęgnują skórę, zmniejszają zmiany trądzikowe, łagodzą poparzenia i zapalenia skórne.

Żywe kamienie (Lithops)

To sukulenty zaliczane do przypołudnikowatych, które pochodzą z Afryki, a dokładnie z obszaru RPA oraz Namibii. Włączają około 40 zróżnicowanych gatunków.

Żywe kamienie przyciągają uwagę swoim niesamowitym wyglądem. Nie mają łodygi, posiadają walcowate liście, spomiędzy których wyrastają kwiaty. Swoim wyglądem przypominają kamienie, skąd też pochodzi ich nazwa.

Eszeweria (Echeveria)

To rośliny zaliczane do gruboszowatych, które włączają około 150 gatunków. Wywodzą się z Ameryki Południowej i Północnej. Wśród popularnych odmian znajdują się eszeweria błękitna (Echeveria secunda) i eszeweria omszona (Echeveria setosa).

Eszeweria jest niewielką, niską rośliną, która posiada mięsiste, łopatowate liście tworzące różyczki – rozety. Jej liście mogą przybierać różne kolory – szarawy, błękitny, jasnozielony, fioletowy.

Zwisające serca (Ceropegia woodii)

Ta efektowna roślina określana jest jako Zwisające Serca, Chiński Lampion, Sznur Serc lub Pnący Różaniec. Przyciąga uwagę swoimi sercowatymi liśćmi, które zwisają ze smukłych, giętkich pędów. Posiada także oryginalne kwiaty pułapkowe.

Ceropegia woodii jest sukulentem liściowym, który efektownie wygląda jako roślina wisząca. Jego pędy mogą być także oplecione wokół dekoracyjnego łuku lub rozwieszone.

Patyczak (Rhipsalis Cassutha)

To roślina zaliczana do sukulentów kaktusowatych, która przyciąga uwagę kształtem swoich pędów. Są cienkie, wałeczkowate i długie, dlatego przypominają patyki lub włosy. Posiadają także intensywnie zielony kolor.

Roślina ta wywodzi się z Ameryki Północnej i Południowej, gdzie porasta gałęzie drzew i nadmorskie klify.

Sansewieria (Sansevieria Thunb.)

Sansewieria, inaczej wężownica, to krzewiasty sukulent wywodzący się z Afryki i z Azji. Posiada charakterystyczne, płaskie i długie liście przypominające miecze.

Wężownica świetnie prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach. Zaliczana jest także do bardzo odpornych roślin doniczkowych, która dobrze znosi skrajne warunki.

Rojnik (Sempervivum L.)

W tłumaczeniu z języka łacińskiego nazwa tej rośliny oznacza „zawsze żywe”. Rojniki to popularne miniaturowe sukulenty, które mają grube, mięsiste liście tworzące dekoracyjne rozety.

Rojniki występują w wielu kształtach i kolorach liści. Świetnie wyglądają wtedy, gdy są wymieszane, aby dać różnobarwną kompozycję.

Grubosz jajowaty (Crassula ovata)

Grubosz jajowaty, określany jako grubosz owalny, srebrzysty, a także jako drzewko szczęścia albo drzewko pieniężne, to roślina gruboszowata, która wywodzi się z Afryki Południowej. W warunkach naturalnych może dochodzić do 4 metrów, ale jako roślina doniczkowa dorasta do około 1 metra.

Ze względu na swój wygląd przypominający miniaturowe drzewo grubosz jajowaty przywodzi na myśl bonsai, dlatego z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom orientalnych dekoracji.

Haworsja, haworcja (Haworthia Duval)

Te wywodzące się z Południowej Afryki sukulenty obejmują około 160 różnych gatunków.

Najpopularniejszy to haworsja wąskolistna (Haworthia attenuata), która posiada grube, trójkątne liście z białymi brodawkami przypominającymi perełki i z ostrymi zakończeniami. Tworzy estetyczną rozetę.

Jak dbać o sukulenty?

Biorąc pod uwagę wymagania prezentowane przez sukulenty pielęgnacja tych roślin jest naprawdę bardzo prosta. Są one polecane również dla tych osób, które nie mają czasu na utrzymanie roślin doniczkowych, często zapominających o tym, że trzeba je podlewać.

Najlepsze warunki dla sukulentów:

– stanowisko nasłonecznione

– sporadyczne, skąpe podlewanie

– lekka, przepuszczalna gleba

– temperatura powietrza 20 – 30°C

Najlepiej rośliny te podlewać raz w tygodniu wiosną, raz na dwa tygodnie w okresie letnim, a zimą jeden raz na miesiąc.

Sukulenty mogą być także zasilane odpowiednimi nawozami przeznaczonymi do tych roślin. Zawierają one starannie skomponowane składniki aktywne dopasowane do potrzeb przedstawicieli tej rodziny, aby zapewnić im prawidłowy wzrost.

Pielęgnacja sukulentów jest jednak zależna od indywidualnego gatunku, dlatego najlepiej sprawdzić konkretne zalecenia dla wybranych roślin, by stworzyć dla nich optymalne warunki.

Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Ogrodniczym Strączkowscy, w którym znajdziecie najmodniejsze sukulenty w tym sezonie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.