Nowoczesne podłogi drewniane w roku 2023
Trudno przewidzieć, jaki wzór ułożenia podłogi drewnianej będzie najpopularniejszy w 2023 roku. Jedno jednak jest pewne – podłogi drewniane są zawsze modne i, co najważniejsze, pasujące do każdego ze stylów. Sprawdź, na jakie rodzaje dzieli się podłogi drewniane.
Podłogi drewniane, rodzaje ich ułożenia oraz rodzaje konstrukcji
Podłogi drewniane można układać w różne wzory:
- Parkiety, czyli drobne klepki układane na prosto w cegiełkę (regularną lub nieregularną), w jodełkę klasyczną, jodełkę francuską (węgierską) lub kwadraty;
- Deski lite lub warstwowe, w rozmiarze nieco większym niż parkiet, z takimi samymi dostępnymi wzorami montażu;
- Deski lite lub warstwowe, o szerokości od 12 cm wzwyż i długości od 70 cm do nawet 220 cm, układane na prosto w cegiełkę nieregularną.
Wszystkie z nich są mile widziane w aranżacjach domowych, warto je więc nieco dokładniej omówić. Każdą z podłóg można zamówić w salonach Superparkiet, jest to jeden z największych sprzedawców
w Polsce. Można u nich liczyć na bardzo bogatą ofertę podłóg drewnianych oraz na pomoc, jeśli chodzi o odpowiedni wybór.
Parkiet drewniany
Dobrze jest najpierw poznać rodzaje podłóg drewnianych, zanim podejmie się decyzję na długie lata. Zacznijmy jednak od początku – od dobrze wszystkim znanego parkietu drewnianego. Jego ułożenie polega na dopasowaniu w różne wzory deseczek drewnianych, tak, aby układały się na podłodze w całość. Obecnie odeszło się już od PRL-owskich parkietów mozaikowych na rzecz modnych w ostatnich latach nieco większych deszczułek układanych na prosto lub w jodełkę (klasyczną, węgierską, francuską). To rozwiązanie stosowane przeważnie we wnętrzach urządzanych w klasycznym stylu.
Deski z litego drewna
Lite drewno to po prostu deska z jednego kawałka drewna. Jej cena jest wyższa, podłoże do montażu bardziej wymagające, ale podłogi lite są bardziej ekskluzywne, choć z wyglądu niczym nie różnią się od podłóg warstwowych. Jeśli chodzi o ich właściwości, podłogi lite wymagają większej troski, należy cały rok dbać o prawidłową temperaturę (18-25°) oraz wilgotność (40-60%) w domu. Podłogi z litego drewna można odnawiać oraz naprawiać poprzez cyklinowanie, a następnie lakierowanie lub olejowoskowanie powierzchni. Jeżeli szukasz podłogi, która ma być położona w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym, lite drewno nie jest dobrym rozwiązaniem. Tego typu podłoga nie powinna być narażona na gwałtowne zmiany wilgotności i temperatur.
Podłoga warstwowa
Podłoga warstwowa to rodzaj podłogi, która na pewno sprawdzi się przy ogrzewaniu podłogowym, ale to rozwiązanie jest też stosowane i wybierane przez klientów z tradycyjnym ogrzewaniem. Naprzemienne ułożenie warstw drewna w stosunku do kierunku swoich słoi zapobiega zmianie objętości drewna, tym samym rzecz jasna zmiany objętości całej podłogi. To po prostu bezpieczne rozwiązanie na długie lata, ponieważ deski warstwowe nie będą się odkształcały. Podłoga warstwowa także może przechodzić kilkukrotną renowację.
Szerokie i długie deski, lite lub aktualnie zalecane warstwowe, to nowoczesne rozwiązanie podłogowe, aktualnie najczęściej stosowane w aranżacji wnętrz. Należy jedynie pamiętać, aby dobrać odpowiedni rozmiar desek do rozmiaru pomieszczeń. Tutaj na pewno z pomocą przyjdą Doradcy w salonach podłóg Superparkiet.
Wszystkie rodzaje montażu podłóg drewnianych są modne i zapewne długo się to nie zmieni, ponieważ ilu użytkowników, tyle gustów i każdy może wybrać pod swoje oczekiwania. Do tego dochodzi niezmienne pragnienie, aby posiadać podłogi nastrajające optymistyczne, ciepłe, przyjazne i związane z naturą.