Wnętrza

Nowoczesny półkotapczan jako pomysł na wygodne spanie w salonie

Półkotapczan kojarzy się słusznie przede wszystkim z czasami PRL-u, szczególnie latami 80-tymi i 90-tymi. Sama nazwa wskazuje na funkcje mebla – to połączenie póki z tapczanem. Wyglądał jak wysoka, wąska szafka, czasami z dodatkową półką, o stosunkowo małej, kubaturze, a po rozłożeniu wysuwało się z niego łóżko do spania. Nazywano je tapczanem, chociaż z klasycznym tapczanem niewiele miał wspólnego. Dodatkowa półka lub półki dawały możliwość trzymania na nich bibelotów, a góra mebla stanowiła dodatkową powierzchnię na przechowywanie różnych przedmiotów. Półkotapczan był więc meblem funkcjonalnym, a z powodu niewielkiej powierzchni po złożeniu – nie wymagającym dużej powierzchni.

Ten rodzaj mebla był wręcz masowo wykorzystywany w mieszkaniach o małej kubaturze i w pokojach młodzieżowych, chociaż nader często użytkowali go również gospodarze główni lokum. Główną zaletą była przede wszystkim oszczędność miejsca i ten walor był podstawowym kryterium zakupu.

Wady dawnych półkotapczanów:

  • słaba estetyka
  • wadliwość mechanizmów, powodująca trudności użytkowania
  • materiały niskiej jakości
  • ograniczony wybór.

Dawne półkotapczany były bardzo podobne do siebie, wykonane z niskiej jakości sklejki, więc wszystkie wyglądały bardzo podobnie. Po kilkudziesięciu latach półkotapczany wracają do łask. Przestano je kupować, kiedy ludzie zaczęli inaczej organizować sobie przestrzeń życiową, a sypialnia przestała być ekstrawagancją, lecz uznano ją za niezbędne pomieszczenie domowe. Gospodarze przestali spać na rozkładanej wersalce w salonie, a ich dzieci miały do spania odrębne, wolnostojące tapczany lub łóżka.

Współczesne półkotapczany stały się ponownie modne, przy czym głównym kryterium zostały te same funkcjonalności, co dawniej. Zmieniła się ich jakość, wygląd i wygoda. Kupowane są nie tylko da małych mieszkań, ale również jako dodatkowe posłanie dla gości.

Oszczędność przestrzeni

Mieszkania są drogie, wiele osób je wynajmuje, a podejmując decyzje o kupnie mieszkania, dopasowuje powierzchnię do zdolności kredytowej. Przeciętne mieszkanie dla 3-osobowej rodziny oscyluje wokół maksymalnie 50 metrów. Stąd poszukiwane jest wyposażenie, które nie zajmuje dużo miejsca przy jednoczesnym komforcie życia. Powrót do półkotapczanów stał się wręcz oczywisty.

Nowoczesne półkotapczany zajmują równie mało miejsca, jak dawne, lecz mają dodatkowe funkcjonalności, a wybór tych mebli przyprawia o zawrót głowy. Wyposażone są również w dodatkowe półki, nie tylko zewnętrzne, lecz również wewnątrz mebla. Wiele z nich ma dodatkowe, ledowe oświetlenie, więc dodatkowa lampka nie jest potrzebna, by przed snem przeczytać książkę.

Wygoda łóżka – spokojny sen

Współczesne półkotapczany są znacznie wygodniejsze, niż dawne. Materace są produkowane z wykorzystaniem najnowszych technologii, a komfort spania jest jedną z ważniejszych funkcji. Siła nacisku jest rozłożona zgodnie z anatomią ciała śpiącego. Nie ulegają zniszczeniu, wypychaniu lub zniekształceniom. Ból kręgosłupa nie grozi po nocy spędzonej na półkotapczanie.

Łatwość rozkładania

Nowoczesne półkotapczany można rozłożyć przysłowiowym „jednym palcem” lub dłonią. Wykorzystane mechanizmy sprawiają, że do rozłożenia nocnego posłania nie trzeba używać siły ani pomocy drugiej osoby.Pociągnięcie za uchwyt, delikatnie zamontowany i nie rzucający się w oczy wystarcza do rozłożenia posłania prawie bez dalszych czynności. Podparcie i nóżka same się wysuwają i rozkładają.

Nowoczesny wygląd

Współczesne półkotapczany nie przypominają w niczym siermiężnych mebli z lat 70-tych ubiegłego stulecia. Idealnie pasują do nowoczesnych mieszkań. Wypracowany design sprawia, że wiele z nich wygląda jak eleganckie komody. Niektóre z nich wmontowane są w szerokie szafy lub w nowoczesne meblościanki.

Materiały użyte do produkcji półkotapczanów są solidne i niezwykle estetyczne. Z łatwością można dokonać wyboru mebla najodpowiedniejszego do potrzeb, a jednocześnie idealnie wpisującego się w koncepcję designu mieszkania czy też konkretnego pokoju.

Wersje kolorystyczne do wyboru

Najczęściej wybieranym kolorem półkotapczanów jest biel lub szary. Odpowiada to aktualniej modzie stylizacji wnętrz. Coraz częściej, na skutek wymagań klienteli można kupić półkotapczan w dowolnym kolorze. Dominują kolory mocne – oprócz bieli i szarości – czarne, czerwone, niebieskie, żółte, zielone.

Do wyboru jest różnie wykończenie – mat, półmat, błyszczący.

Ponadczasowość półkotapczanów jest niepodważalna. Kupuję je na ogół młodzi ludzie jako posłanie dla siebie, ale również jako miejsce do spania dla gości. Lubią te meble również dzieci i nastolatki, które zyskują dodatkową powierzchnię w pokoju w ciągu dnia.

Artykuł powstał przy wsparciu oraz inspiracji sklepu meblowego Meble-Bogart.pl. Zdjęcie główne prezentuje https://www.meble-bogart.pl/polkotapczan-pionowy-140×200-new-elegance—bialy-polysk-p-39707-312-16.312.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.