Budowa i remont

Od czego zależy poziom izolacyjności cieplnej ścian?

Dom energooszczędny to obiekt przyjazny środowisku i swoim mieszkańcom. Wymaga on dostarczenia mniejszej ilości energii na potrzeby ogrzewania a tym samym pozwala na zmniejszenie wydatków eksploatacyjnych w postaci ograniczenia wysokości kosztów ponoszonych m.in. na ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych. Jednym z istotniejszych czynników mających wpływ na energooszczędność obiektów jest odpowiednia izolacyjność cieplna ścian, która sprzyja utrzymaniu właściwej temperatury we wnętrzach. Co ma wpływ na poziom izolacyjności termicznej ścian budynku?

Czym jest izolacyjność cieplna ścian?

W ogólnym ujęciu izolacyjność cieplna przegród budowlanych jest miarą przekładającą się na to, jaki będzie bilans energetyczny budynku, np. domu jednorodzinnego. Mówiąc wprost, określa ona, czy obiekt będzie energooszczędny i „ciepły”, czy będzie wymagał dużych nakładów na ogrzewanie. Najprostszym sposobem analizowania poziomu izolacyjności cieplnej danej ściany jest określanie dla niej współczynnika przenikania ciepła U. Zasadniczo powinno się dążyć do maksymalnego obniżenia współczynnika przenikania ciepła, aby dom był energooszczędny, a ewentualne straty ciepła były jak najmniejsze.

Czynniki wpływające na izolacyjność cieplną ścian

Wartość współczynnika przenikania ciepła, jest składową kliku czynników. Współczynnik U zależy od tego z ilu warstw wykonana jest przegroda, jaki jest materiał poszczególnych warstw oraz  jaka jest ich szerokość, nie bez znaczenia jest również to gdzie znajduje się analizowana przegroda tzn. czy stanowi ścianę zewnętrzną czy wewnętrzną.

Miarą izolacyjności cieplnej poszczególnych materiałów jest ich współczynnik przewodzenia ciepła (λ). Wyszukując materiały o jak najniższym współczynniku λ znaleźć można te będące najlepszymi izolatorami. Bardzo dobrą izolacyjność cieplną przegród można uzyskać murując z wykorzystaniem betonu komórkowego z Systemu Budowy H+H (hplush.pl), Cechą charakterystyczną betonu komórkowego jest jego niska wartość współczynnika przewodzenia ciepła. Wynika ona z porowatej struktury materiału (w procesie produkcji w strukturze powstają pęcherzyki powietrza – bardzo dobry izolator).

Najlepsze właściwości cieplne będą miały ściany wzniesione z betonu komórkowego o najniższych gęstościach i znacznych szerokościach. Łącząc beton komórkowy o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych z dodatkową warstwą izolacji termicznej można uzyskać nawet bardzo niskie wartości współczynnika przenikania ciepła U. Na przykład dla układu 30+20 (tj. przegroda dwuwarstwowa, którą tworzy bloczek z betonu komórkowego o szerokości 30 cm (odmiana 300) i izolacja termiczna o szerokości 20 cm), współczynnik U może wynieść nawet 0,12 W/(m2·K), co stanowi znacznie niższą wartość od obecnie obowiązującej wartości granicznej wynoszącej 0,20 W/(m2·K).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.