Ogrzewanie domu gazem płynnym – o czym warto pamiętać?
Metoda ogrzewania domu ma duże znaczenie dla komfortu i wygody wszystkich lokatorów. Do wyboru jest wiele rozwiązań – jednym z nich jest gaz płynny traktowany jako znakomita alternatywa dla gazu ziemnego, do którego nie każdy ma dostęp.
Zalety ogrzewania domu gazem płynnym
Klienci Amerigas, jednego z czołowych dystrybutorów gazu płynnego na rynku polskim, cenią omawianą metodę grzewczą głównie za wygodę i funkcjonalność. Instalację zbiornikową można zamontować praktycznie na każdej posesji bez względu na jej wielkość oraz poziom wód gruntowych na terenie, na którym jest ona zlokalizowana. Wystarczy jedynie dokonać wyboru odpowiedniego zbiornika, naziemnego lub podziemnego, o określonej pojemności. Dzierżawa lub zakup zbiornika to opcje, jakie klientom oferuje firma Amerigas. Opinie na temat świadczonych przez nią usług zachęcają do zapoznania się z pełną jej ofertą. Z punktu widzenia użytkowników obsługa instalacji na gaz płynny jest bardzo prosta – sprowadza się do ustawienia odpowiednich parametrów kotła grzewczego.
Gaz płynny – jakie ma właściwości?
Na gaz płynny warto postawić z paru powodów. Jest to bardzo wydajne paliwo odznaczające się wysoką kalorycznością. Podobnie jak gaz ziemny, tak i LPG należy do paliw ekologicznych – spala się prawie w całości, a podczas spalania nie powstają szkodliwe dla środowiska substancje. Poza tym gaz płynny jest paliwem czystym, co sprzyja utrzymaniu kotła grzewczego i całej instalacji w należytym stanie przez długi czas. Warto w tym miejscu przypomnieć o bardzo istotnej kwestii – takiej mianowicie, że skuteczność ogrzewania gazem płynnym w ogromnym stopniu zależy od jego jakości. Zdecydowanie opłaca się stawiać na współpracę ze sprawdzonymi i doświadczonymi dostawcami posiadającymi wszystkie niezbędne zezwolenia na prowadzenie tego typu działalności.
Instalacja zbiornikowa na gaz płynny – pozwolenie nie zawsze potrzebne
Pozwolenie na budowę jest wymagane w sytuacji, gdy pojemność zbiornika przekracza 7 m3. W przypadku zbiorników do 7 m3 wykorzystywanego na potrzeby domu o powierzchni użytkowej do 150 m kw. konieczne jest zgłoszenie budowy instalacji do Starostwa Powiatowego. Bez względu na to, czy trzeba się starać o pozwolenie na budowę, czy nie, inwestycja musi zostać odebrana przez Urząd Dozoru Technicznego. Obowiązkowe jest też poddawanie jej systematycznym przeglądom oraz zachowanie stosownych odległości od zbiornika do granic działki i budynków znajdujących się na terenie posesji. Wytycznych należy szukać w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 14 listopada 2017 r.
Ta metoda ogrzewanie jest najlepsza. Bardzo wydajna