Ogrzewanie pompą ciepła – czy to się opłaca?
Pompa ciepła to nowoczesna i zeroemisyjna technologia grzewcza. W ostatnich latach zyskała ona sporą popularność – jest chętnie wybierana przez osoby, które szukają ekologicznego sposobu ogrzewania. Przyczynia się do tego również fakt, że przysługują na nią dopłaty z programu „Czyste Powietrze”. Z drugiej strony nie można jednak zaprzeczyć, że ogrzewanie pompą ciepła wiąże się z dość sporymi wydatkami na początkowym etapie, a także dość długim okresem oczekiwania na ich zwrot. Właśnie dlatego coraz częściej mówi się o alternatywie, jaką są folie grzewcze.
Pompa ciepła i folia grzewcza – jak działają?
Pompa ciepła działa na zasadzie zbliżonej do lodówki, wykorzystując pobrane z otoczenia ciepło. Za sprawą sprężania i rozprężania płynu znajdującego się w pompie ochładza otoczenie i ogrzewa wnętrze domu. Ciepło może być pobrane z gruntu, powietrza lub wody – zależy to od rodzaju pompy.
Z kolei folia grzewcza rozprowadza ciepło poprzez dalekie promieniowanie podczerwone (FIR). Są one stworzone z matrycy węglowo-grafitowa nadrukowanej na folię PET. Ciepło powstaje w wyniku oporu elektrycznego we wspomnianym materiale. Podczerwień emitowana przez folie grzewcze ogrzewa natomiast bezpośrednio wszystkie obiekty stałe, które napotyka na swojej drodze.
Pompa ciepła czy folia grzewcza?
Przyjrzyjmy się głównym różnicom między tymi dwoma sposobami ogrzewania:
- Miejsce montażu. Pompy ciepła montuje się w specjalnie wydzielonym miejscu wewnątrz budynku lub przy jego zewnętrznej ścianie. Z kolei folie grzewcze montuje się pod podłogą lub w ścianie czy na suficie – nie wymagają więc dodatkowej przestrzeni.
- Montaż. Ze względu na konieczność ingerencji instalatora w układ chłodniczy w zdecydowanej większości modeli pomp ciepła ich samodzielny montaż nie jest możliwy. W przypadku folii grzewczych pomoc elektryka będzie niezbędna tylko do podłączenia urządzenia do instalacji elektrycznej.
- Serwisowanie. W przypadku pomp ciepła serwis i konserwacja jest koniecznością. Gdy mowa o foliach grzewczych, nie ma takiej potrzeby.
- Trwałość. Uśredniając opinie, żywotność pomp ciepła wynosi 25 lat (pod warunkiem regularnego serwisowania). Folie grzewcze to znacznie prostsze mechanizmy – w związku z tym mają one gwarancję sięgającą nawet 30 lat.
- Głośność. Pompy ciepła są źródłem hałasu na średnim poziomie wynoszącym 59 dB. Folie grzewcze nie emitują żadnych dźwięków.
Koszt pompy ciepła vs. koszt folii grzewczej
Decyzja o sposobie ogrzewania domu zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych. Tę dotyczącą zerowej emisyjności masz już pewnie za sobą. Doskonale rozumiemy, że wybór konkretnej metody będzie w dużej mierze zależeć od związanych z nią wydatków.
Obliczyliśmy koszt pompy ciepła razem z podłogówką w domu 150 m2 (stan na maj 2022). Wynosi on 56 630 – 76 630 zł. Dla porównania w przypadku folii grzewczej jest to 19 400 zł. Gdy mowa o pompie ciepła, należy do tego jeszcze doliczyć koszty serwisowania (od 500 do 1000 zł). Folie grzewcze charakteryzują się więc znacznie niższymi kosztami instalacji od pom ciepła, a także zerowymi wydatkami związanymi z serwisowaniem.