Rodzina

Oświadczyny… I co dalej?

Bycie poproszoną o rękę jest niejednokrotnie istotnym elementem w życiu każdego związku. To kolejny etap, który wnosi związek na status oficjalnego, jest również komunikatem dla obu rodzin, że młodzi pragną się usamodzielnić.

Symbolika zaręczyn

Ślub to sformalizowanie związku w świetle prawnym oraz społecznym, a zaręczyny są uroczystą umową, na mocy której młodzi obiecują sobie zawarcie małżeństwa. Jak powinny wyglądać zaręczyny? Z biegiem wieków zmieniała się forma i konwenanse zaręczyn, młodzi już nie wymieniają się wieńcami lub obrączkami, nie ustala się z góry spraw majątkowych a rodzice nie decydują, kogo poślubić. Dziś to sprawa głównie młodych, a i nieczęsto rodzice nie są proszeni o opinię w sprawie wyboru życiowego partnera swojego dziecka.

Tradycja

W Polsce głęboko zakorzeniony jest pogląd, że rodzice powinni zostać przynajmniej uroczyście powiadomieni o zaręczynach. Oznacza to, że kawaler w nieodległym czasie od zaręczyn odwiedza rodziców przyszłej żony z drobnym upominkiem: najczęściej z kwiatami dla matki.

Spotkanie rodzin

Po tym następuje kolejna kwestia: oficjalne zapoznanie się obu rodzin. Na takim spotkaniu ustala się szczegóły przebiegu ślubu i wesela oraz listę gości. Jeśli to rodzice płacą za ślub, umawiają się na to, kto jakie pokryje koszty. Niektóre z rodzin trzymają się jeszcze tradycji: rodzina panny młodej pokrywa koszty przyjęcia oraz sukni ślubnej, a rodzina pana młodego alkohol, opłaty za ślub, orkiestrę i najważniejsze: obrączki.

Samodzielność

Coraz częściej młodzi próbują sami sfinansować swoje przyjęcie i ślub, dzięki temu unikając kłótni rodzinnych. W tym wypadku rodzice występują w roli gości. Koszt przeciętnego przyjęcia wynosi około czterdziestu tysięcy złotych, więc dla młodych to ogromne obciążenie. Niektórzy decydują się na wzięcie kredytu, jednak takie brzemię na nową drogę życia to nierozsądne rozwiązanie, zwłaszcza, że trzeba będzie spłacać go przez następne dwa lub trzy lata. Takie pieniądze warto zainwestować w samochód albo wkład na kredyt hipoteczny na budowę domu lub kupno mieszkania.

Tuż po zaręczynach warto usiąść ze swoim wybrankiem poświęcając jeden wieczór na stworzenie listy gości i wyznaczeniu budżetu na wesele. Po tym warto już zacząć rozglądać się za salą, ponieważ na piękną salę z dobrymi opiniami i pysznym jedzeniem czeka się około dwóch, trzech lat. To właśnie sala najczęściej determinuje oficjalny termin ślubu, bo później zostaje już wyłącznie załatwianie formalności prawnych oraz kościelnych.

Jeden komentarz do “Oświadczyny… I co dalej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.