Wnętrza

Płytki na schody do domu – jaki gres antypoślizgowy na schody i taras wybrać?

Każdy właściciel domu pragnie, aby był jego wykończenie było wyjątkowe – dotyczy to również podłóg zewnętrznych. Doskonałym materiałem na posadzkę jest gres, który można znaleźć w całym wachlarzu form i barw. Jednak zanim wygląd pozwoli zadecydować o zakupie, koniecznie należy rozważyć praktyczność i bezpieczeństwo użytkowania płytek. Jaki gres antypoślizgowy wybrać, aby spełniał wszystkie te wymagania?

Cztery cechy bezpieczeństwa

Podczas poszukiwań idealnej podłogi z płytek, które staną się pięknym wykończeniem i podkreślą charakter domu z zewnątrz, należy przyjrzeć się ich parametrom technicznym, które znacząco wpłyną na użytkowanie. Płytki gresowe na taras, balkon czy ogród – jak wybrać najlepsze kafle na zewnątrz? Profesjonaliści zalecają, aby wybrany materiał charakteryzował się kilkoma najważniejszymi cechami.

Niska nasiąkliwość

Wykończenie płytkami podłoża na zewnątrz sprawia, że będą one wystawione na różne temperatury. O ile gorąco kafle gresowe znoszą dość dobrze, o tyle niekoniecznie dzieje się tak podczas spadków temperatury poniżej punktu zamarzania wody. Jeśli płytki będą odznaczały się większą nasiąkliwością niż 3%, woda, która dostanie się w ich struktury, zamarznie i tym samym powodować będzie ich pękanie.

Płytki na schodach na basenie

Wysoka ścieralność

Podłogi na zewnątrz, nawet przy największej dbałości o ich konserwację i stan, zawsze będą poddane większej liczbie czynników szkodliwych. Obecność zwierząt, zmienne warunki pogodowe, kontakt z obuwiem – to wszystko ma wpływ na stan powierzchni gresu. Wysoka klasa ścieralności, pomiędzy B11 a B13, gwarantuje dłuższą żywotność podłoża i zachowanie jego estetyki przez lata.

Właściwości antypoślizgowe

Cecha najważniejsza, ponieważ od niej zależy bezpieczeństwo osób korzystających z gresowych ścieżek czy schodów. W przypadku zupełnie gładkiego, szkliwionego wykończenia gresu, który jest przecież porcelaną, stąpanie po nim może być niebezpieczne, szczególnie gdy pojawią się opady deszczu lub śniegu. Antypoślizgowe kafle posiadają specjalnie stworzone wypukłości lub zagłębienia, które mają dawać odpowiednie oparcie stopie i uniemożliwiać poślizgnięcie.

Płytki na schodach na basenie

Piękno w praktyce – nie tylko zasady BHP

Czy gres na taras lub schody zewnętrzne, który spełnia wymogi bezpiecznego użytkowania może jednocześnie cieszyć oko i być ozdobą domu? Oczywiście, że tak! Dzięki rozwijającym się technologiom, obecnie rynek oferuje wiele rozwiązań, które znajdą swoje miejsce w niemal każdym możliwym stylu.

Design płytek gresowych w dużej mierze czerpie inspiracje z natury, prezentując całą gamę imitacji piasków, kamieni oraz kafli hiperrealistycznie przypominających drewno. Dzięki takiemu wyglądowi w połączeniu z właściwościami technicznymi, osiągnąć można realistyczny efekt kamienia lub drzewa, który nie będzie wymagał wiele pracy włożonej w konserwację lub szybko tracił jakość. Odnajdą się one zarówno w wykończeniu minimalistycznie surowych schodów, które mają przywodzić na myśl bloki gładkiego kamienia, jak i jako „drewniana” podłoga podkreślająca piękno kompozycji klasycznie przytulnego tarasu.

Płytki na schodach

Dobierając kafle do swojego domu, nie można zapomnieć o odpowiednim sparowaniu ich kolorystycznie z pozostałymi elementami wykończenia. Chociaż dominują palety szarości i brązów, oferta producentów płytek gresowych jest na tyle szeroka, aby każdy wybrał coś dla siebie. Kafle tego rodzaju charakteryzują się wyjątkowym nasyceniem i głębią kolorów, co jest wyjątkowo widoczne w porcelanowych czerniach i błękitach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.