Ogród

Podlewanie ogrodu – jak je usprawnić?

Każdy żywy organizm na ziemi potrzebuje do życia odpowiedniej ilości wody. Nie inaczej jest w przypadku roślin ogrodowych, których wzrost, rozwój i wygląd zależy w dużej mierze od regularności podlewania. To zabieg wymagający systematyczności i mogący mieć znaczny wpływ na wysokość rachunków za wodę. Zobaczmy, jak można usprawnić podlewanie ogrodu i jakie systemy nawadniania warto zastosować.

Automatyzacja nawadniania

Jednym z najlepszych sposobów na usprawnienie nawadniania ogrodu jest zastosowanie systemu działającego automatycznie. Wymaga to co prawda odpowiedniego przygotowania, czyli wkopania rurek nawadniających w grunt, zainstalowania dysz zapewniających równomierne podlewanie całej powierzchni trawnika lub ogrodu oraz zakupu odpowiedniego sterownika. W zależności od wielkości ogrodu można zastosować jeden system nawadniania lub podzielić go na kilka linii, a sterowanie nimi będzie sterowane niezależnie. To dobre rozwiązanie w przypadku ogrodów o różnym stopniu nasłonecznienia. Dzięki podziałowi na kilka linii można ustawić częstsze podlewanie terenów mocno nasłonecznionych, a na obszarach mocniej zacienionych, które lepiej utrzymują wilgoć, ustawić podlewanie w większych odstępach czasowych.

Dzięki automatyzacji nie trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu, gdyż wystarczy raz ustawić zegar na sterowniku i praca jest wykonywana bez naszego udziału. Pozwala to nie tylko oszczędzić czas, ale również gwarantuje, że ogród będzie wyglądał doskonale nawet wtedy, gdy przez kilka czy kilkanaście dni będziemy poza domem.

Obniżenie kosztów podlewania

Ważnym aspektem związanym z podlewaniem ogrodu są koszty. Woda z wodociągów to koszty, które można próbować nieco obniżyć wykorzystując np. wodę deszczową. Dobrym sposobem jest łapanie wody deszczowej z rynien do specjalnych zbiorników na deszczówkę. W Rolmarket znajdziesz szeroki wybór tych produktów, zarówno montowanych na rurach spustowych od rynien, jak i takich do wkopania w ziemię. Dzięki temu nie tylko obniżysz koszty podlewania, ale również będziesz działać proekologicznie, wykorzystując powtórnie wody opadowe. W niektórych gminach można na ten cel uzyskać dofinansowanie, więc warto zainteresować się tym tematem bliżej.

Można również zgłosić się do lokalnych wodociągów z wnioskiem o instalację sublicznika na wodę używaną do podlewania. Dzięki temu koszty podlewania będą mniejsze, bo cena za wodę zużytą do podlewania będzie zmniejszona o cenę za ścieki.

Jeden komentarz do “Podlewanie ogrodu – jak je usprawnić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.