Problem z ptactwem w ogrodzie? Dobierz odpowiednią siatkę przeciw ptakom
Wielu ogrodnikom i sadownikom ptaki kojarzą się przede wszystkim z coroczną wojną o owocowe plony. Bez odpowiedniej kontroli i metod ich odstraszania skrzydlaci goście potrafią bardzo szybko ogołocić drzewa i krzewy, często jeszcze zanim owoce w pełni dojrzeją i będą gotowe do zbiorów. Jak się przed tym chronić? Jedną z najlepszych metod jest siatka ochronna przeciw ptakom. Sprawdź, jak ją dobrać.
Siatka ochronna przeciw ptakom – zabezpieczenie przed skrzydlatymi intruzami
Chcąc ochronić swoje zbiory przed ptakami, ogrodnicy i sadownicy chwytają się różnych metod. Większość z nich jest niestety mało skuteczna. Różnego rodzaju „odstraszacze” wizualne i dźwiękowe zwykle działają tylko na krótką metę lub częściowo. Mogą też niepotrzebnie zniechęcać pożyteczne gatunki żywiące się pasożytami i insektami do składania wizyt w ogrodzie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zwiększenie ochrony drzew i krzewów owocowych w okresie ich dojrzewania. Zapewni to siatka ochronna przeciw ptakom.
Siatka przeciw ptakom na drzewa owocowe i krzewy – zalety
Eksperci i praktycy potwierdzają, że montaż siatek przeciw ptakom to najlepsze, co można zrobić dla ochrony swoich zbiorów. Stanowią one dla zwierząt fizyczna barierę uniemożliwiającą poczęstowanie się owocami, a jednocześnie w żaden sposób nie szkodzą zwierzętom, roślinom i środowisku. Wystarczy przymocować je wokół koron drzew, krzewów lub grządek najpóźniej na początku okresu owocowania. Po zakończeniu zbiorów można je zdjąć. Nie jest to może najbardziej estetyczne rozwiązanie, ale należy pamiętać, że większość gatunków owocuje zaledwie przez kilka tygodni. Do największych zalet tej metody należą:
- skuteczność – dzięki stworzeniu fizycznej bariery siatka jest niezwykle skuteczna,
- nieinwazyjność – siatka ochronna przeciw ptakom nie krzywdzi ich, nie przeszkadza innym gatunkom (w przeciwieństwie np. do odstraszaczy dźwiękowych) i nie szkodzi przyrodzie,
- łatwość zastosowania – siatkę wystarczy zamontować w odpowiednim czasie, by działała przez cały okres owocowania,
- trwałość – dobrej jakości siatka na drzewa przeciw ptakom bez problemu posłuży Ci przez wiele lat,
- przystępną cenę – tego typu produkty są niedrogie i mogą być używane wielokrotnie.
Dobrze dobrana siatka ogrodowa przeciw ptakom to świetny wybór dla każdego, kto chce ochronić owoce. Nadaje się do osłaniania wszystkich drzew i krzewów, w tym np. truskawek czy winorośli.
Siatka ochronna przeciw ptakom to produkt uniwersalny. Nadaje się zarówno do wysokich drzew, jak i niskich krzewów, takich jak truskawki. Jest skuteczna, łatwa w zastosowaniu i niedroga.
Jak dobrać siatkę przeciw ptakom?
Jak stworzyć skuteczną ochronę przed ptakami? Wybierając siatkę o odpowiednich parametrach. Najlepiej sprawdzają się takie wyraźnie oznaczone jako siatki na ptaki. Są one bowiem:
- odporne na uszkodzenia mechaniczne – w tym działanie dziobów i pazurów,
- odporne na warunki atmosferyczne – w tym promieniowanie UV, wodę, wiatr, wysokie i niskie temperatury,
- lekkie – nie obciążają drzew i łatwo je zamontować na prostym stelażu,
- estetyczne i mało widoczne – dostępne najczęściej w kolorze zielonym, który stapia się z otoczeniem,
- odpowiednio drobne – mają gęstość splotu dostosowaną do ochrony przed różnymi gatunkami ptaków.
Wybierając siatkę przeciw ptakom na drzewa, zwróć uwagę na wymiar oczek. Zwykle stosuje się produkty o oczkach nie większych niż 25 x 25 mm. Najlepiej postawić na konstrukcję dwużyłową, plecioną, wykonaną z włókien polietylenowych, które nie chłoną wody i są bardzo odporne na czynniki zewnętrzne. Siatka ogrodnicza przeciw ptakom może być zamówiona u producenta na dowolny wymiar. Pamiętaj, aby dostosować ilość zamontowanego materiału do wielkości drzew lub krzewów (z zapasem).
Montaż siatek przeciw ptakom
Montaż siatek przeciw ptakom nie jest trudny. W przypadku chęci ochrony pojedynczych drzew wystarczy opleść materiałem ich korony. Całe szpalery najlepiej chronić, budując stelaż z drewnianych słupów i linki stalowej. Jest on łatwy w konstrukcji i niedrogi. Podobna konstrukcja do siatki przeciw ptakom sprawdzi się w przypadku rzędów krzewów: winorośli, agrestu, borówek, porzeczek i wielu innych. Niewielkie stelaże tego typu można też rozstawić np. nad grządkami z truskawkami.