Budowa i remontCzas wolny

Remont balkonu – zrób to sam

Remont balkonu to nie jest bardzo skomplikowane zajęcie, jednak warto się do tego odpowiednio przygotować, aby uniknąć błędów i niepotrzebnych kosztów. Wszystkie etapy prac mają duże znaczenie i powinno się do nich przygotować z należytą uwagę. Warto wiedzieć jak przeprowadzić remont balkonu krok po kroku tak, aby całkiem odnowić tę przestrzeń.

Od czego zacząć?

Chcąc zmienić oblicze swojego balkonu w pierwszej kolejności należy skuć elementy, które są słabo związane z główną płytą konstrukcyjną. Najlepiej sięgnąć po młot udarowy ze specjalnym wiertłem do betonu. Kolejnym krokiem, którego nie warto pominąć jest oczyszczenie powierzchni szlifierką kątową.

W ten sposób powinniśmy odsłonić zbrojenia, które następnie warto odpowiednio wyczyścić i zabezpieczyć przed powstawaniem korozji. Wszelkie części czołowe należy wyrównać lekkimi płytami, które charakteryzują się niskim współczynnikiem rozszerzalności. Aby dobrze je zabezpieczyć, warto nakleić je specjalnym klejem epoksydowym, tak aby wystawały nad powierzchnię żelbetonu.

Dalsze czynności?

Po ułożeniu warstwy z płyt, całą płytę żelbetową trzeba nasączyć wodą. Dzięki temu nie będzie się ona odsysać i możliwe będzie utrzymanie właściwych parametrów. Po wyschnięciu można przejść do szlifowania tarczą diamentową. Po skończonej pracy trzeba całość dokładnie odkurzyć, aby przygotować pole do innych działań.

Kolejny krok to dokładne gruntowanie powierzchni przy pomocy ekspodowej żywicy. Należy ją dokładnie rozprowadzić szpachlą, albo specjalnym wałkiem, a po mniej więcej 10 minutach wyrównać i nasączyć podłoże. Następnie płytę trzeba okleić specjalną tkaniną i nasączyć tą samą żywicą, którą nasącza się płytę spadową.

Po zaschnięciu, szklistą powłokę należy zmatowić specjalnym kamieniem szlifierskim, aby pozbyć się ewentualnego nadmiaru materiału i zanieczyszczeń, które gdzieś się przykleiły, kiedy zywica zasychała. Warto też wyłożyć warstwę wyrównawczą.

Ponownie należy wyrównać powierzchnię kamieniem szlifierskim, a cześć czołową pokryć żywicą i przyspieszaczem. Skraca to cały proces twardnienia. Ważnym krokiem jest przygotowanie specjalnych płatków poliestrowych. Nie wpływają one w żaden sposób na szczelność całości, ale dzięki nim powierzchnia balkonu nie będzie śliska. Na końcu można nałożyć specjalną warstwę lakieru, aby utrwalić powierzchnię.

Urządzenie balkonu

Relaks na wyremontowanym balkonie
Źródło: Pexels.com

Po remoncie podstawy balkonu, warto także zadbać o jego odpowiednie wykończenie. W tym celu przede wszystkim nie można zapomnieć o meblach. Balkon to doskonałe miejsce do odpoczynku, relaksu przy dobrej książce i kieliszku wina czy do popołudniowej kawy z przyjaciółki. Zależnie od tego jaką ma on wielkość, można zdecydować się na stolik i krzesła lub nawet wygodną kanapę, huśtawkę czy fotel bujany. Jeżeli chcemy, żeby balkon pełnił także funkcję miejsca na suszenie prania, warto zagospodarować na to odpowiednią przestrzeń.

Na balkonie powinny się także znaleźć się rośliny. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są sztuczne kwiaty na balkon. Dzięki wykorzystaniu najlepszych materiałów, można zakupić egzemplarze, które wiernie odzwierciedlają żywe kwiaty, a ponadto są wytrzymałe i znoszą nawet najcięższe warunki atmosferyczne. Więcej o sztucznych kwiatach dowiesz się z innego naszego artykułu na https://www.domyogrody.info/sztuczne-kwiaty-w-domu.

Można zdecydować się zarówno na kwiaty doniczkowe jak i na kwiaty cięte, które ułoży się w specjalnych kosztach czy wazonach. Z pewnością będzie to zachwycająca dekoracja balkonu. Jeżeli dysponujemy małą przestrzenią dobrze jest wykorzystać specjalne donice, które można zawiesić na barierce balkonowej.

Niezwykle ważnym elementem aranżacji balkonu jest także odpowiednio dobrane oświetlenie. W sklepach dostępne jest naprawdę wiele różnych możliwości zarówno elektrycznych jak i solarnych. Z pewnością jest w czym wybierać, a nowy balkon oczaruje domowników i gości!

Artykuł napisała:
Anna Kubica, oligofrenopedagog
interesujący się tematami związanymi
z aranżacją wnętrz i ogrodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.