Ogród

Sadzenie drzewek owocowych – o czym trzeba wiedzieć?

Posiadacie własny ogródek lub działkę? Może warto zastanowić się nad tym czy nie posadzić kilku drzewek owocowych w naszym ogrodzie? Jeśli mamy ku temu warunki to dlaczego nie spróbować ?

Może warto zastanowić się nad tym czy nie posadzić kilku drzewek owocowych w naszym ogrodzie? Jeśli mamy ku temu warunki to dlaczego nie spróbować ? Uprawa własnych drzewek owocowych daje mnóstwo satysfakcji i korzyści, przecież każdy z nas marzy o zdrowych owocach, a takie najlepiej smakują zerwane prosto z krzaka naszego własnego ogrodu. Dodatkowo jest to długoterminowa inwestycja. Piękne drzewka owocowe z bogatymi plonami wkomponują się w każdy ogród i staną się jego dopełnieniem.
Na początek możemy zacząć od kilku sadzonek, nikt nie powiedział, że mamy od razu uprawiać cały sad, ale kto wie, może kiedyś ?

Kiedy sadzić drzewka owocowe

Sadzenie drzew i krzewów owocowych nie jest takie trudne jak może nam się wydawać.  Wszystko zależy od tego czy wybierzemy rośliny w doniczkach czy z gołym korzeniem. Jeśli zdecydujemy się na te pierwsze to w zasadzie nie mamy ograniczeń, możemy je sadzić od wiosny do późnej jesieni, tak naprawdę dopóki ziemia nie jest zmarznięta.

Rośliny z gołym korzeniem sadzimy albo jesienią albo wiosną. Wiele drzew owocowych sadzi się w okresie jesiennym czyli właśnie teraz jest na to idealny czas. Uprawę drzew owocowych powinniśmy rozpocząć od października do pierwszych silniejszych przymrozków. Rośliny posadzone w tym okresie ukorzenią się przed zimą a już wiosną będą gotowe do wegetacji. Drugim terminem jest wczesna wiosna.

Istnieje mnóstwo rodzajów roślin owocowych, które można sadzić albo jesienią albo wiosną, niektóre gatunki można uprawiać w obie pory roku. Powinniśmy jednak dobrać odpowiednią porę do gatunku rośliny, bardziej wrażliwe na mrozy drzewka, krzewy powinniśmy sadzić w okresie wiosennym, takimi gatunkami są np. brzoskwinie, czereśnie i wiśnie.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem drzewek owocowych

Kupowanie sadzonek w okresie jesiennym jest jak najbardziej dobrym wyborem. W tym okresie drzewka i krzewy owocowe są w stanie uśpienia dzięki temu lepiej znoszą przesadzanie, tym samym zwiększa się szansa na przyjęcie sadzonki.
Przed zakupem sadzonek powinniśmy zastanowić się jakie gatunki roślin chcemy posadzić w naszym ogrodzie. Powinniśmy również zaplanować miejsce, w którym zostaną posadzone nasze drzewka. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na to ile posiadasz miejsca w ogrodzie, ponieważ gatunki roślin posiadają różne wymiary.
Następną podstawową sprawą jest rodzaj gleby jaką mamy w ogrodzie, należy wziąć pod uwagę wymagania glebowe poszczególnych gatunków i odmian i porównać ją z tą występującą w naszym ogrodzie.

Jak dobrać odpowiednie miejsce na posadzenie drzewek owocowych

Należy staranie dobrać miejsce, w którym będą stały nasze sadzonki. Potrzebujemy przede wszystkim nasłonecznionego miejsca z dobrą glebą, a nasze drzewko na pewno odpłaci się obfitymi plonami. Drzewka owocowe należy chronić przed szkodnikami i chorobami. O niektóre gatunki musimy szczególnie dbać w okresie mrozów czy suszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.