Wnętrza

Skrzynki pocztowe – czym się kierować przy wyborze?

Zgodnie z polskim prawem każda nieruchomość powinna być wyposażona w skrzynkę pocztową na listy. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym lub wielorodzinnym, zadbaj o to, żeby ją zainstalować w łatwo dostępnym miejscu. Niedopełnienie tego obowiązku grozi karą grzywny o wysokości od 50 tysięcy złotych. Dlatego poświęć czas, żeby wybrać dla siebie odpowiedni model, który nie tylko spełni wymogi techniczne, ale także odpowie na Twoje potrzeby. Czytaj dalej i dowiedz się, czym się kierować wybierając skrzynkę pocztową.

Jakie wymogi powinna spełniać skrzynka pocztowa?

Parametry techniczne oraz miejsce instalacji skrzynki pocztowej na listy zostało szczegółowo opisane w Rozporządzeniu Ministra Administracji i Cyfryzacji. Na co zwrócić uwagę, wybierając sprzęt do swojego domu, aby spełnić wymagania prawne?

Rozmiar skrzynki na listy

Zgodnie z prawem skrzynka na listy musi zmieścić przesyłkę formatu C4 o grubości 60 mm. To oznacza, że jej szerokość mieści się w przedziale od 230 mm do 280 mm, a wysokość waha się od 200 do 400 mm. Co więcej, listonosz powinien z łatwością umieścić w niej Twoją korespondencję, a ty ją stamtąd wyjąć.

Bezpieczeństwo korespondencji

Skrzynka pocztowa powinna być solidna i wykonana z trwałych materiałów. Zdecyduj się na model wykonany z blachy stalowej ocynkowanej. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i posłuży Ci przez długi czas. Ponadto ochroni Twoją korespondencję przed zalaniem i promieniowaniem UV. 

Pamiętaj, że skrzynka na listy powinna być skonstruowana w taki sposób, aby uniemożliwić wyjęcie przesyłki przez niepowołane osoby. Doskonałym rozwiązaniem są modele wyposażone w zamek bębenkowy i kluczyk, takie jak np. skrzynki pocztowe dostępne w e-sklepie Prestige. Zapewnią bezpieczeństwo Twojej korespondencji, spełniając przy tym wymagania techniczne regulowane prawem.

Gdzie powiesić skrzynkę na listy?

Jeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, zamontuj skrzynkę na płocie lub bramie. Możesz przytwierdzić ją także na ścianie lub drzwiach wejściowych, pod warunkiem, że listonosz lub kurier łatwo i bezpiecznie do niej podejdzie. Pamiętaj, że dostęp do skrzynki pocztowej nie może być utrudniony, więc w zimie jesteś zobowiązany do odśnieżania miejsca, w którym się znajduje.

Możesz zamówić skrzynkę pocztową z numerem domu, który pomoże w odnalezieniu właściwego adresu. Nie zapominaj także o jej walorach estetycznych. Dzięki szerokiej ofercie z łatwością znajdziesz taką, która nie tylko spełni wymogi techniczne, ale także pozwoli Ci dostosować model do koloru fasady swojego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.