Sposoby na skuteczną izolację dachu
Ogrzane powietrze wędruje do góry, dlatego przez nieocieplony dach, z wnętrza budynku, może wydostawać się nawet kilkadziesiąt procent ciepła, co w sezonie grzewczym przekłada się na ogromne wydatki. W jaki sposób skutecznie wykonać izolację termiczną dachu?
Czym ocieplić poddasze?
Zdecydowana większość polskich domów jest zwieńczona dachem skośnym. Do jego ocieplenia można wykorzystać wełnę mineralną, styropian lub piankę poliuretanową. Nieprzypadkowo większość izolacji termicznych jest wykonywana przy pomocy wełny. Pianka stanowi bardzo drogie rozwiązanie. Styropian ma z kolei dobre właściwości termoizolacyjne, ale w odróżnieniu od wełny zapewnia gorszą izolację akustyczną i nie jest materiałem całkowicie niepalnym. Poza tym, nie przepuszcza pary wodnej, przez co we wnętrzu poddasza może pojawiać się wilgoć.
Ocieplanie dachu skośnego przy pomocy wełny jest więc najlepszym wyborem. Dzięki temu poddasze zyskuje charakter użytkowy. Przeznaczona do termoizolacji dachu wełna mineralna szklana jest dostępna w sprzedaży w postaci skompresowanych rolek, co ułatwia jej transport. Po rozpakowaniu już po kilku minutach staje się gotowa do użycia. Warto wybrać wełną mineralną, która charakteryzuje się jak najniższym współczynnikiem przewodzenia ciepła.
Jak przebiega termoizolacja dachu?
W przypadku poddasza nieużytkowego wełnę mineralną układa się pomiędzy belkami stropu. Jeśli w budynku istnieje podwieszany sufit, warto ułożyć na nim drugą warstwę ocieplenia. Wówczas strych da się wyposażyć w drewnianą podłogę.
W przypadku poddasza użytkowego, gdzie najczęściej występuje strop betonowy, warstwę izolacji układa się pomiędzy krokwiami dachu pamiętając o tym, by materiał izolacyjny dokładnie wypełniał tę przestrzeń. Zapobiega to powstawaniu mostków termicznych. Druga warstwa ocieplenia jest układana przy pomocy wykonanego rusztowania bezpośrednio na pierwszej. Konstrukcję uzupełnia rozciągnięta, na całej powierzchni izolacji, wysoko przepuszczalna membrana o właściwościach wodoodpornych i oddychających. Stanowi jednocześnie barierę przeciwwiatrową. W miejscu łączenia membrany stosuje się natomiast uszczelniającą taśmę wykonaną z wodoodpornego papieru.
Wykonanie izolacji dachu warto powierzyć specjalistom, by cieszyć się ociepleniem przez wiele lat!