Standardowe usługi hydrauliczne, czyli co najczęściej się psuje
Przeważnie wszyscy użytkownicy domów jednorodzinnych i mieszkań wiedzą, z jakimi usterkami najczęściej muszą się zmagać. Problem pojawia się wtedy, kiedy szukając oszczędności, samodzielnie podejmujemy się naprawy awarii. Niestety, nie zawsze posiadamy odpowiednie doświadczenie i wiedzę, dlatego w takich chwilach musimy zdać się na pomoc hydrauliczną. Warto umieć zdiagnozować konkretną usterkę, aby wzywając hydraulika przygotować go na konkretne zlecenie. Co dokładnie obejmują standardowe usługi hydrauliczne?
Lista fachowych usług hydraulicznych
- Udrażnianie i wymiana rur – to chyba najczęściej podejmowana interwencja hydrauliczna. Czynności te kojarzą się zarówno z awarią, jak i modernizacją (np. nowo zakupionego mieszkania). Czasami udrażnianie rur jest koniecznie, jeżeli nagle spadnie nam ciśnienie wody w kranie, lub w ogóle przestanie się ona lać.
- Naprawa przecieku – najbardziej uciążliwa awaria, która zagraża mieszkańcom bloków. Awarie tego typu zdarzają się bardzo często i tak naprawdę niewiele można zrobić, aby im zapobiec. Wiąże się to głównie z eksploatacją i zużyciem się elementów instalacji wodnej (rdzewienie, pęknięcia). Największe straty można odnotować wtedy na ścianach, które trzeba ponownie malować.
- Montaż instalacji CO i grzewczych – typowych junkersów, czy przeróżnych typów pieców grzewczych, kaloryferów (które hydraulik również odpowietrzy), kuchenek gazowych, czy nawet wanny i zlewów.
- Naprawa urządzeń przepływowych i grzewczych – chodzi tu np. o grzejniki, które nie psują się tak często, jak rury, ale co kilka lat może dojść do awarii. Im twardszą wodą dysponujemy w naszym miejscu zamieszkania, tym prościej o zapychanie się instalacji.
- Montaż i naprawa instalacji przydomowych – ta kategoria obejmuje szerokie spektrum prac: montaż i naprawę urządzeń grzewczych (ogrzewanie ścienne, podłogowe), piece opałowe, instalację basenów, systemu ogrzewania chodników, zbiorników na szambo, wodę deszczową i wiele, wiele innych.
Rzeczywistość jednak wskazuje, iż wiele osób nigdy nie zamawiała hydraulika do domu. Przynajmniej część wymienionych usług hydraulicznych finansowana jest w ramach umowy wynajmu mieszkania ze spółdzielniami czy wspólnotami, które na bieżąco modernizują sieć wodno-kanalizacyjną.
Stąd też właśnie hydraulik przez wiele osób kojarzony jest przede wszystkim z punktem pierwszym (i drugim), bo modernizacja zakupionego mieszkania realizowana jest ze środków własnych.
Awaria, a usługi montażowe
Z powyższego zestawienia wynika, że możemy podzielić usługi hydrauliczne na dwa rodzaje – naprawcze i montażowe. Bardzo często mogą się one ze sobą łączyć, ponieważ warto do usterki wezwać tego samego fachowca, który daną instalację montował. Usługi hydrauliczne nie należą do najtańszych, co wiąże się ze specyfiką branży. Hydraulik z Wrocławia może pomóc w tej kwestii, jednak wciąż trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 100 – 200 złotych, przy najprostszych zleceniach.
źródło zdjęcia: freepik.com