Rodzina

Techniki uczenia się. Jak efektywnie przyswajać wiedzę

Dziś sprawdzimy najlepsze techniki na to, jak się uczyć, żeby się nauczyć, spróbujemy je zrozumieć oraz znaleźć metodę najlepszą dla siebie.

Nauka

Proces uczenia się rozpoczynamy już we wczesnym dzieciństwie. Uczymy się niemal przez cały czas – gdy dowiadujemy się czegoś nowego, na potrzeby projektów naukowych, w szkole, na studiach a także w pracy – za każdym razem, gdy po raz pierwszy robimy coś nowego, nasz mózg pracuje na najwyższych obrotach.

Zapamiętywanie

Pierwszym z omówionych przez nas sposobów będzie zapamiętywanie. Zapamiętywanie nie jest wbrew pozorom takie proste, wymaga podwyższonej koncentracji oraz skupienia. Możemy wyróżnić kilka sposobów na skuteczne zapamiętywanie materiału. Jednym z nich jest powtarzanie sobie w kółko tego, co chcesz przyswoić. Dobrym sposobem jest przeczytanie ze zrozumieniem, a następnie opowiedzenie sobie tego kilkakrotnie na głos.

Zrozumienie

Zrozumienie tego, czego chcemy się nauczyć jest kluczem do sukcesu. Jeśli materiału jest naprawdę sporo, koniecznie pogrupujmy je na sekcje, tworząc notatki do poszczególnych zagadnień oraz mapy myśli.

Mapa myśli

Mapa myśli to po prostu tworzenie notatek graficznych, na której występują wyłącznie słowa klucze. Graficzne relacje pomiędzy nimi ukazują wszystkie najważniejsze zagadnienia zawarte na jednej stronie. Plusem map myśli, które odróżniają je od tradycyjnych notatek jest możliwość skupienia się na najważniejszych treści, wolnych od wszelkich dygresji i wtrąceń, co znacznie przyspiesza zapamiętywanie.

Mnemotechnikami

Zapamiętywanie ułatwiają również mnemotechniki, czyli działania umysłowe, dzięki którym wiedza zostaje trwale przyswojona, a ty możesz nią swobodnie operować. Dodatkowo mnemotechnika rozwija wyobraźnię, koncentrację, umiejętność kojarzenia oraz wizualizację.

Łańcuchowa metoda skojarzeń

Jedną z technik mnemotechniki jest łańcuchowa metoda skojarzeń, która sprawdza się niemal u wszystkich uczniów. Polega na opowiadaniu sobie historii: po połączeniu wyrazu w pary, tworzymy w swojej głowie obrazy angażujące wszystkie zmysły. Wtedy w naszym mózgu uwalniają się skojarzenia, które muszą być bardzo dynamiczne, zabawne i przejaskrawione, ponieważ to najlepiej pomaga zapamiętywać. Spróbuj również podczas czytania materiału wizualnie wyobrażać sobie każde słowo – to bardzo podnosi efektywność. I nie zrażaj się, ćwiczenie czyni mistrza!

Jeden komentarz do “Techniki uczenia się. Jak efektywnie przyswajać wiedzę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.