Ogród

Trawnik z rolki czy z siewu – który sposób zakładania trawnika wybrać?

Trawnik jest główną ozdobą każdej posesji. Odpowiednio gęsty i równo skoszony, podkreśla piękno pozostałej roślinności i prestiżowy charakter posesji. Przystępując do zakładania murawy, możemy zdecydować się na siew ziaren lub rozłożenie darni w rolce. Jakie są zalety i wady tych rozwiązań oraz jak przebiega przygotowywanie nowego trawnika powyższymi metodami?

Trawnik z siewu

Trawnik z siewu to niedrogi i stosunkowo czasochłonny sposób zakładania zieleńca. Zazwyczaj jeden kilogram nasion, którego cena rozpoczyna się od 15zł/1000gram, wystarczy na obsianie nawet 40m2 powierzchni. Przygotowana mieszanka powinna składać się z co najmniej 3 gatunków traw. Siew najlepiej jest prowadzić na przełomie kwietnia i maja oraz sierpnia i września. Możliwe jest także wysiewanie nasion w okresie letnim; generuje to jednak konieczność intensywnego podlewania. Mieszankę wysiewamy na krzyż, wzdłuż i wszerz posesji, ręcznie lub za pomocą siewnika. Przy optymalnym nawodnieniu wzrost źdźbeł trwa od 1 do 4 tygodni, a na pełne zagęszczenie murawy trzeba będzie poczekać nawet kilka miesięcy. Wśród najważniejszych zalet i wad tego rozwiązania wymieniamy:

  • niski koszt założenia trawnika,
  • uniwersalność – możliwość doboru mieszanek do miejsc o szczególnych potrzebach, np. zacienionych, suchych lub mocno nasłonecznionych,
  • łatwość wykonania, nie wymagająca specjalistycznej wiedzy i umiejętności.

a zarazem:

  • czasochłonność i pracochłonność realizacji,
  • konieczność intensywnej pielęgnacji w momencie wzrostu źdźbeł – szczególnie, jeżeli nasiona były wysiane w okresie letnim,
  • stosunkowo długi czas oczekiwania na gęsty i estetyczny trawnik.

Trawnik z rolki

Trawnik z rolki to szybsza i mniej pracochłonna, a zarazem znacznie droższa alternatywa murawy z nasion. Minimalny koszt 1m2 gotowej rolki wynosi 10zł. Wykonanie zieleńca z gotowych pasów o wymiarach wynoszących zazwyczaj 40x250cm można realizować od kwietnia nawet do listopada, z wyłączeniem okresu intensywnych upałów. Poszczególne rolki układa się naprzemianlegle, a po gotowej darni nie można chodzić przez okres 2 tygodni. Jednocześnie bezpośrednio po położeniu trawnik cechuje się estetycznym wyglądem oraz optymalną gęstością, zdobiąc teren posesji już od pierwszego dnia. Do najważniejszych zalet murawy z rolki należą:

  • szybkość wykonania i natychmiastowy rezultat gęstego zieleńca,
  • możliwość realizacji od wiosny aż do późnej jesieni,
  • doskonały efekt wizualny na wymagających, skośnych fragmentach terenu.

Jednocześnie należy wziąć pod uwagę także wady tego rozwiązania:

  • wysoką cenę i konieczność zatrudnienia specjalistycznych wykonawców,
  • brak możliwości korzystania z trawnika przez pierwsze 2 tygodnie po położeniu,
  • konieczność starannego wyrównania i obfitego podlewania gleby przed rozłożeniem rolek,
  • mała uniwersalność darni z rolki, która może nie nadawać się do miejsc zacienionych lub zbyt suchych.

Sprawdź też ofertę www.spa4garden.pl.

Autor:

Joanna Czyżowska – copywriter, absolwentka studiów pedagogicznych o wszechstronnych zainteresowaniach. Właścicielka dużego ogrodu utrzymanego w stylu nieformalnym.

Źródło:

„Piękny trawnik” Maciej Mynett, Maria Prończuk, Sławomir Prończuk, Multico Oficyna Wydawnicza 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.