Budowa i remont

Uziemienie instalacji fotowoltaicznej – dlaczego warto je wykonać?

Inwestycja w panele fotowoltaicznej nie tylko przyczynia się do wzrostu świadomości ekologicznej wśród właścicieli nieruchomości, ale również zmniejszenia rachunków za prąd. O ile wiele mówi się o zasadach działania i korzyściach z fotowoltaiki, rzadziej mówi się o uziemieniu instalacji. Na czym ono polega i dlaczego uziemienie systemu PV jest ważne? Odpowiadamy.

Uziemienie instalacji fotowoltaicznej – dlaczego jest korzystne?

W celu odpowiedzenia sobie na pytanie o zalety odgromienia instalacji PV dobrze jest wiedzieć o tym, jaki jest cel stosowania uziemienia. Jego wykonanie ma za zadanie przede wszystkim chronić mieszkańców budynku, jak i sam obiekt, przed ryzykiem wystąpienia pożaru. W dodatku uziemienie jest dobrą metodą uniknięcia negatywnych skutków nagłych wyładowań atmosferycznych. Odgromienie fotowoltaiki służy również zabezpieczeniu jej przed przepięciami i uszkodzeniami w sytuacji awarii jednego z modułów. Ponadto uziemienie instalacji fotowoltaicznej ma na celu zapobieganie powstawaniu wysokiego napięcia elektrycznego i tzw. prądów pasożytniczych, które zmniejszają sprawność instalacji.

Uziemienie fotowoltaiki – jak je wykonać?

Cały proces uziemienia fotowoltaiki polega na odprowadzeniu ładunków elektrycznych do gruntu o zerowym potencjale. Dzięki temu dochodzi do wyrównania napięcia modułu fotowoltaicznego i konstrukcji montażowych (w tym także elementów wsporczych). W celu zwiększenia wydajności i skuteczności prawidłowe uziemienie systemu jest niezbędne. Dobrze zabezpieczona fotowoltaika powinna składać się z:

  • Zewnętrznej instalacji uziemiającej – służy do bezpośredniego poboru energii, pochodzącej z wyładowania atmosferycznego. Elementami, wchodzącymi w jej skład, są: zwody, przewody odprowadzające oraz uziom.
  • Wewnętrznej instalacji uziemiającej – umożliwia iskrzenie w obiekcie, co skutecznie zapobiega występowaniu przepięć. Wykonanie wewnętrznego uziemienia jest konieczne właśnie wtedy, gdy budynek nie dysponuje zewnętrzną instalacją odgromową.

 Uziemienie instalacji fotowoltaicznej

Metody uziemiania

Co jeszcze jest niezbędne do prawidłowego uziemienia fotowoltaiki? Bezpieczne korzystanie z systemu PV wymaga zaopatrzenia się w ograniczniki przepięć, które mogą zwiększyć ochronę podłączonych do prądu urządzeń np. w trakcie burzy. Najważniejsze elementy fotowoltaiki (takie jak falownik, czy panele) dysponują własnymi zabezpieczeniami, jednak dobrze jest wyposażyć instalację w dodatkowe elementy zabezpieczające. W celu uziemienia należy zastosować któryś z wybranych sposobów. Można:

  1. Wykorzystać miedziany drut do połączenia poszczególnych elementów z punktem uziemiającym.
  2. Dobrać klem z pinami uziemiającymi.

Niezależnie od wyboru metody trzeba upewnić się, że odgromienie instalacji zostało prawidłowo wykonane. Dobrze uziemiona fotowoltaika oznacza, że przewody sięgają ziemi, a elementy systemu są właściwie połączone. Ponadto użyte kable, listwy lub ograniczniki, powinny mieć odpowiednio dobrane parametry.

Źle wykonane uziemienie instalacji fotowoltaicznej – czym grozi?

Mimo że decyzja o uziemieniu fotowoltaiki jest dowolna, wybór powinien zależeć od oceny ryzyka strat w przypadku rezygnacji z rozwiązania. Nieprawidłowe odgromienie instalacji, podobnie jak brak uziemienia, może nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje. W takim wypadku przede wszystkim wzrasta ryzyko występowania zwarć, które prowadzą do zniszczenia przewodów i urządzeń elektrycznych, a także elementów instalacji fotowoltaicznej. Jeśli system PV nie będzie wcale uziemiony, może by to prosty powód do odmówienia ubezpieczenia fotowoltaiki. Z drugiej jednak strony, brak uziemienia może skutkować również wzrostem składek ubezpieczeniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.