Ogród

W jaki sposób preparaty miedziowe pomogą ochronić rośliny?

Wiele osób marzy o posiadaniu ogrodu, zarówno kwiatowego, jak i warzywnego. Mnóstwo osób pragnie także posiadać własny sad. Niestety, posiadanie ogrodu wiąże się nie tylko z przyjemnością, ale również z obowiązkami.

Aby nasze rośliny miały szansę prezentować się atrakcyjnie i przynosić obfity plon, musimy odpowiednio się o nie zatroszczyć. Jak powszechnie wiadomo, łatwiej zapobiegać niż leczyć. Nie inaczej jest w przypadku chorób roślin. Jednymi z rodzajów preparatów, po które warto sięgać, aby zapobiec rozwojowi groźnych chorób są miedziany. Co warto o nich wiedzieć?

Czym są preparaty miedziowe?

W sklepach ogrodniczych, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych znajduje się całe mnóstwo środków ochrony roślin. Na szczególne miejsce wśród nich zasługują wspomniane już miedziany. Posiadają one w swoim składzie substancje takie jak: tlenek miedzi, tlenochlorek miedzi, jak również wodorotlenek miedzi. Za najbardziej skuteczny i najpowszechniej wykorzystywany uchodzi jednak tlenochlorek miedzi. Czego można spodziewać się po preparatach miedziowych i w jakim celu się je stosuje? Otóż przede wszystkim znalazły one zastosowanie w profilaktyce chorób grzybowych. Mogą zabezpieczyć między innymi drzewa w sadzie przed groźnym parchem jabłoni. Ponadto, preparaty te skutecznie walczą z chorobami bakteryjnymi, takimi jak chociażby zaraza ogniowa.

Zalety korzystania z preparatów miedziowych

Jakie są największe zalety korzystania z miedzianów?

Preparaty miedziowe znalazły zastosowanie w walce z wieloma chorobami roślin, dlatego ich używanie wiąże się z licznymi korzyściami. Miedziany warto jednak docenić nie tylko za skuteczność. Warte uwagi jest także to, iż są to preparaty uniwersalne. Z tego też względu, znajdą one zastosowanie w walce z chorobami o złożonej etiologii. Jak wspomniano wyżej, skutecznie niwelują zarówno objawy chorób grzybowych, jak i bakteryjnych. Ponadto, są w stanie zadziałać profilaktycznie. Nadają się więc do stosowania nie tylko wtedy, gdy choroba zaatakuje roślinę, ale również wówczas, gdy chcemy ją przed chorobą ustrzec. Miedziany stanowią bardzo niskie zagrożenie dla pożytecznych pszczół, co również jest dobrą informacją. Ponadto, choroby niezmiernie rzadko uodparniają się na działanie miedzianów. Atutem preparatów miedziowych jest także bardzo niska toksyczność.

O czym pamiętać stosując miedziany?

Mimo, że preparaty miedziowe są dość bezpieczne, należy właściwie zaplanować ich stosowanie. Trzeba pamiętać, że nieodpowiednio używane środki mogą narazić rośliny na pewnego rodzaju uszkodzenia. Jednym z możliwych uszkodzeń jest poparzenie liści. Z tego też względu, stosując miedziany należy pamiętać o przestrzeganiu zaleceń producenta. Zazwyczaj są one zawarte na opakowaniu konkretnego środka. Co do zasady, nie zaleca się stosowania miedzianów w okresach opadów. Błędem będzie także stosowanie ich w okresach wysokiej wilgotności powietrza. Warto mieć na uwadze, że preparaty miedziowe najlepiej stosować wczesną wiosną albo na początku jesieni. Trzeba także pamiętać, że terminy oprysków mogą być różne, w zależności od choroby przed którą chcemy ustrzec roślinę. Miedziany znalazły zastosowanie przede wszystkim w profilaktyce chorób jabłoni, grusz oraz moreli czy brzoskwiń. Te ostatnie są chronione przed niebezpieczną chorobą, zwaną kędzierzawością roślin. Jeśli zależy nam na zabezpieczeniu drzew przed tym schorzeniem, oprysk trzeba wykonać jeszcze zanim z pąków rozwiną się liście. Potem będzie na to za późno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.