Ogród

W jaki sposób przycinać róże

Wszystkie róże, nawet te niepielęgnowane kwitną, jednak regularne przycinanie sprawi, iż rośliny będą okazalsze, a kwitnienie bardziej obfite.

Kiedy przycinać róże?

W zależności od klimatu najczęściej przycinamy róże w lutym lub marcu. Zbyt wczesne cięcie może spowodować, iż rozwój pędów rozpocznie się zanim skończą się przymrozki, które zostaną zniszczone przez mróz. Wówczas konieczne będzie kolejne cięcie, co nie zawsze jest możliwe gdy roślina jest słaba. Zbyt późne cięcie natomiast, opóźni pierwsze kwitnienie.

Jak prawidłowo przycinać róże?

Czynność polega na przycięciu oczek wypuszczających pędy z kwiatami. Zabieg będzie różnił się w  zależności od tego jakie róże uprawiamy.

Róże pnące

Cięcie rozpoczynamy od podstawy, odcinając stare, suche gałęzie o brązowej barwie. Należy pozostawić zielone, młode pędy, które będą tworzyć bazę rośliny. Tniemy na wysokości trzech lub czterech oczek od podstawy. Gałęzie, które będą postawą skracamy o jedną czwartą. Podobnie postępujemy w przypadku krzewów, im roślina jest w lepszej kondycji, tym więcej możemy pozostawić gałęzi tworzących podstawę oraz zostawić więcej oczek na pędach bocznych. Tniemy gałązkę nad młodym pędem, następnie trzeba go porządnie umocować.  Boczne pędy natomiast, tniemy na wysokości 2 lub 3 oczek, aby zapewnić im większą ilość soków. Po cięciu pnącza rozmieszczamy równomiernie tak, aby pokryć nimi jak największą powierzchnię.

Róże wielkokwiatowe

Zostawiamy od czterech do sześciu młodych pędów. Aby uzyskać mniej, ale większych kwiatów, wykonujemy silnie cięcie, nad trzecim, czwartym oczkiem. Jeśli zależy nam dużej ilości  kwiatów na krótszych pędach, tniemy wyżej, nad piątym, szóstym pąkiem.

Róże miniaturowe

Zabieg polega na wycięciu najsłabszych pędów i pozostawieniu od 4 do 5 oczek na pozostałych gałęziach

Róże krzewiaste

usuwamy stare gałęzie, natomiast w przypadku młodych krzewów przycinamy około jedną trzecią długości łodyg, pozwoli to na ich rozplątanie. W wieku 2-3 lat, gdy będą w pełni rozwinięte i uformowane, eliminujemy najstarsze pędy. Obcinamy je jak najbliżej podłoża, nie zapominając o dotlenieniu wnętrza krzewu, wycinając kilka pędów przy podstawie.

Róże pienne

Cięcie jest takie samo jak w przypadku róż krzewiastych, różnica polega tylko na tym, iż liczbę oczek liczymy o d miejsca zaszczepienia, najczęściej na szczycie pnia. W przypadku róż płaczących, wycinamy stare pędy oraz te, które mają długość od 30 do 50 cm. Nie należy obcinać wszystkich pędów na tę samą długość, aby nie burzyć ich ładnego wyglądu.

Przycinanie odmładzające

Warto przeprowadzić taki zbieg kiedy przy podstawie jest za dużo gałęzi lub za mało kwiatów. Eliminacja zdrewniałych pędów umożliwi rozwój nowych, wokół pnia. Należy jednak pamiętać, iż nie wszystkie odmiany wytrzymują powyższy zabieg. Przed przystąpieniem do odmładzania rośliny warto skonsultować się z fachowcem.  Często zamiast odmładzać stary krzew, lepiej pozbyć się rośliny, a w jej miejsce posadzić nową, tej samej odmiany. Jeśli roślina jest trudno dostępna w sprzedaży, możemy spróbować ją rozmnożyć ze starego egzemplarza.

Artykuł powstał we współpracy z Szkółką Róż Słaro – https://www.roze-slaro.pl/ , która działa na rynku od ponad 30 lat i oferuje szeroki wybór sadzonek róż.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.