Budowa i remont

Wiercenie w szkle – jak wiercić?

Szkło jest dość delikatnym materiałem, który łatwo uszkodzić podczas obróbki. Taką obróbką może być m.in. wiercenie otworów, pozwalającą np. na wieszanie szklanych dekoracji. Zanim rozpoczniesz wiercenie w szkle, zadbaj o własne bezpieczeństwo. Poza odpowiednimi narzędziami, takimi jak np. wiertło do szkła, konieczne będzie zainwestowanie w ubranie ochronne, które zabezpieczy cię przed odpryskami. Podczas wiercenia w szkle warto mieć na sobie rękawice oraz okulary ochronne.

Kiedy już będziesz prawidłowo zabezpieczony, wybierz odpowiedni sprzęt. Do obróbki szkła warto kupić wiertło dedykowane do obróbki szkła oraz wiertarkę z regulacją obrotów. Wiertło do szkła można kupić pojedynczo lub w gotowych zestawach. Wiertła dedykowane do szkła zwykle nadają się również do robienia otworów w glazurze, gresie i ceramice. Zanim rozpoczniesz robienie otworów w szkle, zaopatrz się w statyw do wiertarki oraz w akcesoria, które pozwolą ci na unieruchomienie materiału, w którym będziesz robić otwory.

Amortyzacja oraz unieruchomienie szkła

Zanim przystąpisz do obrabiania szkła, koniecznie zadbaj o jego amortyzację, np. poprzez wykorzystanie kawałka materiału lub filcu, który będzie oddzielał szkło od stołu warsztatowego. Kiedy materiał będzie już odpowiednio zamortyzowany, możesz zadbać o poprawne unieruchomienie szkła, co umożliwi ci precyzyjne wykonanie otworów, dokładnie w miejscach, w których będą ci potrzebne.

Jak wykonać otwór o gładkiej powierzchni?

Zależy ci na tym, żeby otwór, który wywiercisz miał jak najgładsze krawędzie? W takim razie koniecznie zastosuj się do poniższych wskazówek:

  • używaj wiertarki pracującej na jak najniższych obrotach,
  • otwór powinien powstawać powoli, poprzez stopniowe wwiercanie się,
  • dla jak najgładszych krawędzi, otwór należy wykonać go dwuetapowo, powoli wwiercając się najpierw z jednej, a następnie z drugiej strony szyby, za każdym razem dochodząc mniej więcej do połowy,
  • nie należy używać udaru,
  • należy zadbać o schładzanie powierzchni, w której robiony jest otwór, np. poprzez zraszanie szkła wodą, urządzeniem nastawionym na punktowe aplikowanie cieczy

Najważniejszą zasadą, którą należy się kierować podczas robienia otworów w szkle, jest po prostu robienie ich powoli i na dobrze unieruchomionym materiale.

Jakie wiertło wybrać?

Kupując wiertło do szkła, należy zastanowić się, jakiej funkcjonalności od niego oczekujesz. Jeżeli zwykle nie pracujesz ze szkłem, to dobrym pomysłem może być kupienie pojedynczego wiertła, o interesującej cię średnicy. Jeśli jednak spodziewasz się, że będziesz regularnie obrabiał szkło, to zakup zestawu wierteł może okazać się lepszym wyborem. Taki zestaw może zawierać np. wiertła o średnicy od 4 do 10 mm. Niektóre wiertła są zaopatrzone na przodzie w diamentowy, szorstki w dotyku pył, pozwalający na lepsze wwiercenie się w szklany materiał. Jeżeli chcesz zainwestować w dobrej jakości wiertła, to możesz zdecydować się na zakup takich, które nie wymagają schładzania materiału, który będzie obrabiany (jeżeli tym materiałem będzie niehartowane szkło lub ceramika).

Kiedy już wybierzesz wiertło, kupisz wiertarkę i statyw oraz zadbasz o odpowiednią amortyzację i unieruchomienie szkła, nie pozostaje ci nic innego jak przystąpić do pracy. Aby ułatwić sobie precyzyjne wiercenie, polecamy zadbać o odpowiednie oświetlenie miejsca pracy oraz o dokładne oznaczenie miejsca, w którym ma powstać otwór. Do oznaczenia materiału możesz wykorzystać np. specjalny marker przeznaczony do pisania po szkle. Taki mazak z pewnością ułatwi ci pracę i pozwoli wykonać otwór w interesującym cię miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.