Budowa i remont

Własny staw – czy warto?

Staw jest to rodzaj zbiornika wodnego o określonych rozmiarach, który najczęściej znajduje się na terenie prywatnym zamkniętym. Cechuje się on dużą ilością roślin, a także zwierząt. Coraz częściej tego typu zbiorniki wodne pojawiają się także w parkach miejskich oraz na wsiach w centralnym miejscu. Porównując jezioro ze stawem to możemy mieć wrażenie, że są one przeciwieństwem pod kątem ilości roślin.

Staw, a ilość roślin

Wody w stawie nie jest tak dużo jak np. w jeziorze, czy morzu dlatego nagrzewa się ona szybko w całości osiągając w ten sposób temperaturę korzystną dla porostu roślin. Powinniśmy więc chronić naturalne zbiorniki wodne. Dobrym pomysłem będzie wpuszczenie do wody odpowiedniej ilości ryb, a także dodanie do niej składnika, który zabija znajdujące się w wodze drobnoustroje nie zagrażając życiu zmiennocieplnych kręgowców wodnych. Dodatkowo można pokusić się o zastosowanie pompy z filtrem, który będzie oczyszczał naszą wodę.

Jak wygląda proces budowy stawów?

Rzadko kiedy dochodzi do podlania terenu i powstania naturalnej sadzawki. W 90% musimy zabrać się za budowę oczka wodnego samodzielnie. Do niedawna tego typu zbiornik wodny budowany był z papy dachowej łączonej na lepiku. Jednak przez niekorzystne oddziaływanie na wodę sposób ten powoli odchodzi w zapomnienie. Tego typu materiały uwalniają wapień do wody, który jest szkodliwy nie tylko dla szkodników żyjących w takich wodach, lecz także może on zaszkodzić rybą. Najstarszą i do dzisiaj znaną metodą, którą wykorzystuje się podczas budowy sztucznych zbiorników wodnych jest uszczelnianie dna oraz boków stawu warstwą rozdrobnionej gliny o grubości od 15 do 20 cm. Po dodaniu do niego odpowiednich płynnych preparatów produkt ten osiąga właściwości samouszczelniające. Dodatkowo nie będzie on szkodził znajdującej się w zbiorniku wodzie. Wydawać by się mogło więc, że jest to najbardziej ekologiczny sposób. Jednak trzeba zastanowić się, czy pozyskiwany materiał, jakim jest glina pozyskuje się bez szkody dla środowiska? Odpowiedź jest prosta niestety nie dlatego od niedawna stosuje się do uszczelniania bentonit. Jest to rodzaj osadowej skały, który ma główny składnik montmorylonit sodowy. Materiał ten po naniesieniu należy podlać wodą, gdyż w połączeniu z nią zwiększa on swoją odporność nawet dwunastokrotnie. Bentonit do uszczelniania dostępny jest w dwóch odmianach granulatu, czyli proszku sprzedawanego w workach lub pod postacią wielowarstwowych mat, które układa się podobnie jak folię. Jednak dostępność takiego materiału na naszym rynku jest niska. Zamiennie stosowane są więc niecki wykonane z polietylenu, włókna szklanego, które usztywnia się za pomocą żywicy. Warto także dodać, że każdy krok związany z budową stawu może być wykonany przez wykwalifikowaną ekipę, gdyż usługi kopania stawów z roku na rok zyskują na popularności co wiąże się ze wzrostem firm na rynku, które zajmują się takimi pracami.

Usytuowanie stawu

Kwestią niezwykle istotną jest wybór miejsca na oczko wodne. Zła lokalizacja może być równa z kłopotami, które napotkamy w przyszłości np. usytuowanie przy drzewach liściastych sprawi, że liście zaczną opadać zanieczyszczając w ten sposób wodę. Rośliny wodne najlepiej rozwijają się w miejscach, które są nasłonecznione. Idealnym więc naświetleniem jest słońce o poranku. Jednak latem staw powinien być częściowo w południe okryty cieniem tak, aby woda za mocno się nie nagrzewała.

Wykop

Przed przystąpieniem do prac związanych z wykopem należy określić jak głęboki ma być nasz staw. Stosunek powierzchni do objętości powinien wynosić 500 l na 1 mkw powierzchni lustra wody. Pod uwagę powinniśmy wziąć fakt, że staw będzie miał inną głębokość w zależności od jego przeznaczenia. W momencie jeśli chcemy, aby staw był schronieniem podczas zimy dla płazów, a także zamierzamy hodować w nim ryby lub rośliny takie jak grążele to tego typu zbiornik wodny powinien mieć głębokość wynoszącą min 1,2 m.

Kwestie prawne

Zgodnie z prawem budowlanym dokumenty w formie pozwolenia na budowę nie są wymagane w przypadku oczka wodnego o powierzchni do 30 mkw oraz 25 metrów wysokości, którą liczy się od korony pomostu do dna akwenu.

Cena, a budowa stawu

Średnia cena, którą przyjdzie nam zapłacić za staw mieści się w przedziale od 3500 do 10000 zł w zależności od przeznaczenia, gdyż poza stawem pełniącym rolę dekoracyjną możemy zdecydować się także na budowę akwenu wodnego, który będzie kąpieliskiem. Dodatkowo warto wspomnieć, że im większy jest zbiornik wodny tym jesteśmy w stanie łatwiej wynegocjować za niego niską cenę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.