Budowa i remontRodzina

Wszystko o opiniach w internecie

Czym jest opinia

Na opinii świat się opiera! Opinia, jak czytamy w Słowniku Języka Polskiego, to czyjeś zdanie o kimś lub o czymś; sąd […], renoma, reputacja; ocena kogoś lub czegoś wyrażona ustnie lub pisemnie.

Opinia jest bezpośrednio związana z reputacją: może ją poprawić, może również nadać renomę, a także ją zniszczyć. W dzisiejszych czasach każdy produkt i usługa opiera się na opiniach. Wiele portali internetowych powstało tylko po to, aby uzyskiwać i dzielić się opiniami. Od tego, jak postrzegana jest firma, zależy twój sukces.

Relacje z klientami

Pierwszym krokiem do uzyskania świetnych opinii o swojej firmie musisz zadbać o swoje relacje z klientami, ponieważ to oni są pierwszymi, szczerymi recenzentami twoich produktów i usług. Jeśli będą zachwyceni jakością, nie będziesz musiał prosić ich o wyrażenie zdania na twojej stronie internetowej, Ceneo, Google Moja Firma lub innym z portali opiniotwórczych.

Jeśli prowadzisz sklep internetowy, masz dostęp do emaili klientów. Warto z góry założyć, że po dostarczeniu zamówienia klient dostanie wiadomość z przypomnieniem o wystawieniu opinii, jeśli wszystko poszło pomyślnie. Taka wiadomość jest wysyłana automatycznie, a istnieje duża szansa, że klient zdecyduje się na opinię.

Zawsze możesz spróbować zachęcić swoich klientów drobnym upominkiem, albo rabatem wraz z przesłanym emailem.

Warto sugerować swoim klientom, że chce się od nich uzyskać opinię. Nie wolno być natarczywym, trzeba robić to w sposób umiejętny – klient chce zostać wysłuchany, więc nie mów mu, jaką opinię powinien wystawić. Sugerowanie pozytywnych opinii z maksymalną ilością gwiazdek zostanie odebrane jako nachalne i roszczeniowe.

Negatywne opinie

Prędzej czy później pojawi się pierwsza, negatwna opinia na temat twojej firmy. Cóż, jest to nieuniknione – nawet jeśli nie masz sobie nic do zarzucenia, może okazać się, że coś poszło nie tak.

Czasem zdarza się tak, że konkurencja specjalnie wystawia negatywne opinie pod profilami firm – gdy masz do czynienia z czymś takim, możesz wystąpić na drogę sądową z oskarżeniem o pomówienie. Przez wyszukiwarkę łatwo wykryć fałszywe konta, które wystawiały złe, niezgodnie z prawdą opinie.

A co, jeśli to rzeczywisty klient jest niezadowolony? Nie możesz tego bagatelizować. Pamiętaj, żeby odpowiadać na każdą z nich. W ten sposób pokażesz, że interesuje cię każdy, kto ma do czynienia z twoją firmą. Odpowiadając na opinie i komentarze, bądź autentyczny.

Jak zacząć

Jeśli dopiero założyłeś firmę, możesz poprosić o pomoc agencję reklamową. Dla początkujących to świetne rozwiązanie, a marketing szeptany pomoże w znalezieniu pierwszych klientów.

Artykuł pomogła zredagować Agencja Marketingowa Bird Code z Rzeszowa.

Jeden komentarz do “Wszystko o opiniach w internecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.