Ogród

Wybór basenu ogrodowego – na co zwracać największą uwagę?

Basen to idealne rozwiązanie dla rodzin, które chcą wesoło spędzać czas w upalne dni.

Najważniejszą rolą basenów ogrodowych jest zapewnienie domownikom ochłody w upalne dni. Nie jest to jednak najważniejsza kwestia, którą powinni się kierować przyszli właściciele przydomowych kąpielisk. Na wybór najlepszego rozwiązania wpływ ma wiele czynników i każdy z nich musi być szczegółowo rozpatrzony.

Wielkość basenów ogrodowych i ich przeznaczenie

Wśród wodnych zbiorników do samodzielnego montażu wyróżnia się trzy główne rodzaje: dmuchane, rozporowe oraz stelażowe. Największy wpływ na wybór konkretnego wariantu ma wielkość działki, na której ma zostać umieszczony basen. Egzemplarze dmuchane i rozporowe występują także w niewielkich rozmiarach, dzięki czemu można je rozłożyć nawet w małym ogrodzie. Są one idealne do zabawy i sprzyjają relaksowaniu się. Baseny na stelażu są bardzo stabilne dzięki zastosowanemu w nich specjalnemu rusztowaniu, jednak nawet mniejsze modele wymagają dość dużej ilości miejsca. Jeśli przydomowa działka jest wystarczająco obszerna, to idealnym rozwiązaniem może się okazać wybór większego basenu stelażowego, ponieważ w takim modelu można swobodnie pływać, dzięki czemu można zapomnieć o publicznych pływalniach.

Starannie przygotowane podłoże, na którym ma się znaleźć basen

Baseny ogrodowe są trwałymi konstrukcjami, ale ich długoletnie i bezproblemowe użytkowanie zależne jest od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest odpowiednio przygotowane podłoże. Miejsce, na którym ma być rozłożony basen musi być starannie oczyszczone z ostrych przedmiotów takich jak gałęzie czy kamienie. Choć nie od razu, to jednak po pewnym czasie mogą one uszkodzić zbiornik. Poza tym, powierzchnia pod basenami ogrodowymi musi być równa, aby woda na każdą ścianę napierała mniej więcej z taką samą siłą. Jest to szczególnie ważne w przypadku modeli na stelażu – większa ilość wody gromadząca się w jednym miejscu może doprowadzić do osłabienia konstrukcji, czego efektem będzie jej stopniowe zniekształcanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.