Budowa i remontWnętrza

Wykończenie salonu – krok po kroku

Salon jest niejako wizytówką całego domu. To w nim przyjmujemy gości, jak i spędzamy wspólnie czas z rodziną. Musi więc być nie tylko funkcjonalny i wygodny, ale również reprezentacyjny. Oprócz postawienia nowych mebli oraz ozdób, najważniejszymi elementami wykończeniowymi są ściany i podłogi. To nimi należy się najpierw zająć, aby później dopasować kolorystycznie i stylistycznie pozostałe elementy wystroju. Poniżej przedstawiamy porady dotyczące robót wykończeniowych salonu.

Wykończenie ścian w salonie

Podczas remontu salonu ogromnie ważną kwestią jest, jakiego koloru będą jego ściany. Pierwsze, co przychodzi nam na myśl, jest użycie farby i pomalowanie na konkretny kolor. Jest to na pewno najbezpieczniejszy sposób wykończenia ścian, gdyż uzyskujemy jednolitą, gładką barwę. Dobranie odpowiedniego koloru nie jest dużym problemem, ponieważ w dzisiejszych czasach jest ogromna oferta najróżniejszych wariantów, dopasowana do każdego gustu. Mało tego – można również mieszać kolory za pomocą mieszalnika, uzyskując dokładnie taką barwę, jaką sobie wymarzyliśmy.

Dzisiaj jednak można mocniej zaszaleć i skorzystać również z szablonów ze wzorami, dzięki którym nadamy naszemu salonowi nieco artystycznego ducha. Dostępne są także naklejki, które utrzymują się na pomalowanej ścianie przez naprawdę długi czas. Oczywiście w grę wchodzą też tapety i fototapety – od kilku lat przeżywają prawdziwy renesans, głównie dzięki przepięknym, zróżnicowanym wzorom, jak i lepszej technologii przyklejania na ścianę. Są również dużo bardziej wytrzymałe, a nawet mają możliwość pomalowania ich na inny kolor zwykłą farbą do ścian. Dzięki tapetom możemy uzyskać niepowtarzalny wystrój salonu – gipsowe ściany, napisy motywujące, rośliny, krajobrazy, przyroda, miasta – wszystko to i jeszcze więcej możemy mieć we własnym domu.

Podłogi

Miłośnicy podłóg drewnianych muszą się liczyć z tym, że mogą dużo więcej zapłacić i dużo bardziej się namęczyć przy ich pielęgnacji, niż w przypadku paneli podłogowych czy kafelek. Aktualnie jednak możemy się nacieszyć imitacją drewna, gdyż panele mają taką możliwość. Są o tyle dobrą alternatywą, że dużo bardziej wytrzymałe na porysowania i wahania temperatury w pomieszczeniu. Można również wybrać panele imitujące beton, a także płytki marmurowe. Ostatnią z zamienników drewna jest wykładzina – osoby chcące mieć zawsze ciepło pod nogami mogą się na nią zdecydować, trzeba tylko pamiętać o jej regularnym czyszczeniu z wszelkich zabrudzeń i roztoczy.

Oczywiście to nie znaczy, że drewna nie powinno się brać w ogóle pod uwagę. Jest piękne, naturalne i wieczne. Trzeba tylko pamiętać, aby przed położeniem desek najpierw skończyć roboty wykończeniowe w postaci malowania ścian czy tynkowania.

Meble i ozdoby

Gdy już znamy kolor ścian i rodzaj podłogi, możemy przystąpić do wybierania mebli i wszelkich ozdób. Jeżeli ściany są wzorzyste, lepiej nie kupować zbyt wielu bibelotów i pstrokatych obrazów, gdyż po prostu znikną na tle kolorowych ścian. W przypadku gładkich i prostych barw można już nieco bardziej zaszaleć. To samo się tyczy mebli – proste i klasyczne, w stylu skandynawskim, idealnie uzupełnią wzorzyste ściany, ale już w nieco bardziej tradycyjnym stylu, przypominającym dawne epoki, doskonale się nadadzą do gładkich i skromnych ścian.

 

Artykuł napisany we współpracy ze Studiem wnętrz ISON – biurem projektowym z Poznania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.