Budowa i remont

Zalety i zastosowanie osadnika gnilnego typu EKO

Osadniki gnilne są pierwszym z podstawowych elementów, w których odbywa się oczyszczanie ścieków. Stosowane są one zarówno w niewielkich przydomowych, jak i komunalnych oczyszczalniach ścieków. Ich szczególnym rodzajem są osadniki gnilne typu EKO, na których skupiamy się w poniższym artykule, w którym omawiamy zasady ich działania, budowę oraz zalety zastosowania.

Czym są i jak działają osadniki gnilne typu EKO?

Osadniki gnilne typu EKO to nic innego jak specjalne zbiorniki wykonywane najczęściej z laminatu poliestrowo-szklanego, które mają kształt o kolistym przekroju i żebrowaną powierzchnię zewnętrzną.

Jednym z najistotniejszych elementów z jakich składają się produkowane przez, chociażby firmę EKO_BIO osadniki gnilne typu EKOwkłady filtracyjne, które zamieniają za pomocą procesów flotacji, sedymentacji oraz fermentacji beztlenowej trafiające do nich ścieki w klarowną ciecz odprowadzaną do gruntów. Tam z kolei są one oczyszczane tlenowo np. za pomocą układów rozsączających, tworzących z nimi drenażowe oczyszczalnie ścieków.

Gdzie mogą być stosowane osadniki gnilne typu EKO?

Osadniki gnilne typu EKO stosowane są powszechnie do oczyszczania ścieków bytowo-gospodarczych pochodzących z budynków mieszkalnych, za pomocą usuwania z nich zawiesin. Są one bowiem niczym innym jak ekologicznymi, przydomowymi oczyszczalniami ścieków, których montaż zgodnie z prawem może odbywać się na działkach, gdzie nie ma możliwości podłączenia budynku do istniejącej, zbiorczej sieci kanalizacyjnej. Tego typu oczyszczalnie są więc jedną z najlepszych opcji na rozwiązanie problemów związanych z gospodarką ściekami w budownictwie jednorodzinnym.

Jakie są zalety ekologicznych osadników gnilnych?

Jedną z najważniejszych zalet zastosowania osadników gnilnych typu EKO jest możliwość odzyskiwania za ich pomocą wody, która trafia po odpowiednim oczyszczeniu najpierw w zbiornikach, a następnie w poletkach drenażowych do gruntu. Dodatkowo tego typu rozwiązanie zastosowane w przypadku domów jednorodzinnych pozwala raz na zawsze zapomnieć o problemie związanym z wywozem ścieków, jak ma to miejsce w przypadku klasycznych szamb. Bazujące na osadnikach gnilnych typu EKO przydomowe oczyszczalnie ścieków to ponadto także:

  • prosta budowa,
  • niskie koszty związane z eksploatacją,
  • niemal całkowicie bezobsługowe działanie,
  • długa żywotność.

Dlatego też są one coraz częściej stosowane na działkach, gdzie nie istnieje możliwość podłączenia budynków do kanalizacji odprowadzającej ścieki do zbiorczych oczyszczalni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.