Zasadnicze różnice między domem pasywnym i energooszczędnym
Choć domy pasywne są również domami energooszczędnymi, zależność ta nie ma jednak zastosowania w analogiczny sposób. Oznacza to więc, że nie każdy dom energooszczędny jest pasywny. Pomimo to obie te nazwy bardzo często, są stosowane w błędny, zamienny sposób. Aby móc to zrozumieć należy jednak poznać najważniejsze różnice między tymi dwoma rodzajami domów.
Czym jest nowoczesny dom pasywny?
Domy pasywne są najnowocześniejszą odmianą domów energooszczędnych, które wyróżniają się niezwykle niskim zapotrzebowaniem na energię. Aby móc nazwać dom pasywnym, nie może ona bowiem przekraczać rocznie 15 kWh na metr kwadratowy budynku. Ponadto cała jego konstrukcja musi także cechować się niskim współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie 15 W/(m2K).
Aby uzyskać te parametry, domy pasywne muszą mieć także odpowiednią konstrukcję na planie prostokąta, w której strona południowa powinna być przeszklona, a użyte do tego okna powinny spełniać restrykcyjne wytyczne co do ich współczynnika przenikania ciepła na poziomie 0,8 W/(m2K). Ciepło w takich domach pozyskiwane jest natomiast najczęściej z użyciem odnawialnych źródeł energii oraz rekuperacji odzyskującej je z powietrza.
Czym jest dom energooszczędny?
Jeśli chodzi natomiast o domy energooszczędne wymagania, jakie powinny one spełniać, są nieco mniej restrykcyjne. Ich współczynnik przenikania ciepła może bowiem wynosić 0,2 W/(m2K),co z kolei zmniejsza grubość stosowanych w nich warstw izolacyjnych.
Jeśli chodzi o pozyskiwanie ciepła, może się ono w nich odbywać nie tylko za pomocą urządzeń bazujących na OZE, ale także na przykład kotłów kondensacyjnych. Co ciekawe od stycznia 2021 roku każdy nowo powstający dom jest energooszczędny, za sprawą zmian w standardach Warunków Technicznych obniżających współczynnik przenikania ciepła do wartości 0,2 W/(m2K).
Najważniejsze różnice między domem pasywnym i energooszczędnym
Chcąc podsumować najważniejsze różnice między domem energooszczędnym a domem pasywnym, w który przekształcić można także oferowane, chociażby przez firmę ITS z Koszalina gotowe domy drewniane, należy wymienić to, że:
- dla domów pasywnych współczynnik przenikania ciepła nie może przekraczać 0,15 W/(m2K), a dla domów energooszczędnych – 0,20 W/(m2K),
- domy pasywne powinny być ogrzewane za pomocą pomp ciepła lub kolektorów słonecznych, z kolei w domach energooszczędnych można zastosować kotły kondensacyjne,
- wymagania co do kształtu, umiejscowienia okien czy systemów wentylacyjnych są bardziej restrykcyjne w domach pasywnych.