Wnętrza

Zasłony w domu – na jakie się zdecydować, by było pięknie?

Zasłony, rolety czy żaluzje – dylemat przed którym staje wiele osób urządzających swoje mieszkanie. Zasłona to niewątpliwie rozwiązanie tradycyjne i ponadczasowe, doskonale się sprawdza w pomieszczeniach od setek lat. Ich funkcja dekoracyjna jest równie ważna, co i praktyczna – stanowią doskonałą przesłonę okienną. Na rynku dostępnych jest wiele tkanin zasłonowych oraz gotowych zasłon w bogatej kolorystyce i o różnym składzie materiału. Na jakie zasłony się zdecydować, żeby stały się one ozdobą każdego wnętrza i by służyły domownikom jak najdłużej?

Dlaczego decydujemy się na zakup zasłon?

O tym, która funkcja zasłon jest najważniejsza, z pewnością, można się sprzeczać. Na pewno zakup zasłon podyktowany jest potrzebą zasłonięcia okien przed okiem sąsiada, co gwarantuje nam komfort życia we własnym domu. Dodatkowo zasłaniając okno, możemy zapewnić dobre zaciemnienie pomieszczenia, co jest świetnym rozwiązaniem zwłaszcza w upalne letnie dni. Nie sposób pominąć funkcji dekoracyjnej zasłon, stanowią one idealne dopełnienie wystroju wnętrza. Ze względu na wymienione funkcje, można mówić o trzech typach zasłon – dekoracyjnych, zaciemniających i panelowych.

Zasłony dekoracyjne to doskonały wybór do pomieszczeń zorientowanych na północne kierunki świata. Są uszyte z tkaniny półprzezroczystej, przepuszczającej światło. Z pewnością takie zasłony nadadzą wnętrzu lekkości, zwiewności, do tego sprawią że wnętrze będzie dobrze doświetlone z zewnątrz.
Zasłony zaciemniające oraz panelowe wykonane są z grubych materiałów o wysokiej gramaturze, gdyż mają za zadanie przepuszczać jak najmniej promieni słonecznych. Tego typu zasłony sprawdzą się doskonale w pomieszczeniach z południową lub południowo-zachodnią ekspozycją. W nowoczesnym wnętrzu świetnie wyglądać będą zasłony panelowe, które bez problemu wkomponują się w futurystyczny wystrój.

Na jaką długość i na jaki sposób zawieszenia zdecydować się?

W dziale z gotowymi zasłonami dostępne są w zasadzie dwie długości zasłon – do parapetu lub do podłogi. Można też zamówić szycie zasłon u krawcowej, wówczas możemy dopasować długość tkaniny do własnych potrzeb i zdecydować się na mniej tradycyjny wymiar. Ostatnio modne jest wieszanie zasłon przynajmniej o kilkanaście centymetrów dłuższych niż do podłogi. Zasłony te pięknie układają się na podłodze, dodając wnętrzu elegancji niczym na królewskim dworze. Z pewnością nie jest to praktyczne rozwiązanie, jeżeli mamy w zwyczaju częste zasłanianie i odsłanianie zasłon, wówczas będą się bardzo przecierać na poziomie podłogi. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będą krótsze zasłony, kończące się tuż nad podłogą.

Jeżeli chodzi o sposób zawieszenia zasłon, to najbardziej typowe są trzy: na taśmie, na szelkach lub na kółkach. Zasłony na taśmie marszczącej zawiesza się na karniszu za pomocą metalowych żabek (metalowych klamerek) lub haczyków. Zasłony na szelkach lub kółkach zawieszane są bezpośrednio na karniszu poprzez wsunięcie ich na rurkę karnisza.

Wybór zasłon a wnętrze.

W zależności od nasłonecznienia pomieszczenia sprawdzą się różne tkaniny w różnych kolorach. Jeżeli chcemy powiększyć optycznie pokój, powinniśmy się zdecydować na jasne kolory i raczej lekkie zwiewne tkaniny, typu woal. W małych pomieszczeniach z pewnością nie sprawdzą się ciężkie tkaniny, do tego w ciemnej kolorystyce, gdyż przytłaczają swoją surowością i ciężarem niewielki metraż. W przypadku wąskich pokojów, tak zwanych tramwajów lub jelit, świetnym zabiegiem będzie powieszenie ciężkich zasłon w zdecydowanej kolorystyce, które optycznie skrócą pomieszczenie. W takim pokoju na pewno sprawdzi się gruba tkanina zasłonowa, typu welur lub aksamit.

Sklep Bawelna-Tkanina oferuje bogaty wybór tkanin zasłonowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.