Wnętrza

Niezadaszony balkon w bloku? To nie problem!

Jeżeli twój balkon nie ma żadnego zadaszenia, wynikającego z konstrukcji budynku, z pewnością nie raz myślałeś o jego zadaszeniu. Niesprzyjające warunki pogodowe, a także zbyt duże nasłonecznienie dają się we znaki szczególnie lokatorom mieszkań z balkonami niezadaszonymi. Tym bardziej jeśli okna balkonowe wychodzą na południe lub południowy-zachód, problem zbytniego nasłonecznienia może uprzykrzać życie. Jakie rozwiązania możesz zastosować na swoim balkonie, by zapewnić ochronę przed promieniami słonecznymi, deszczem i wiatrem? Podpowiadamy.

Parasol balkonowy – najczęstszy wybór

Parasole sprawdzają się świetnie nie tylko na tarasach, ale również na powierzchniach balkonowych. Jest to doskonałe rozwiązanie na balkon o niewielkiej powierzchni. Wybieraj raczej niewielkie parasole, ponieważ używany na wysokości jest znacznie bardziej narażony na działanie często porywistego wiatru. Najbardziej polecane są parasole o bardziej skomplikowanej budowie, zapewniającej łatwą regulację kąta nachylenia, co z kolei pozwala skutecznie regulować ilość docierającego światła słonecznego. Na bardzo małe balkony najlepiej sprawdzają się parasole jednostronne, o kształcie zbliżonym do prostokąta, dzięki czemu można go bez problemu ustawić przy ścianie. Decydując się na większy parasol, warto sprawdzić czy jest wyposażony w specjalną korbę, za pomocą której można go łatwo otwierać i zamykać.

Oprócz konstrukcji parasola powinniśmy również zwrócić uwagę na samą tkaninę, z której jest wykonany, bo to ona właśnie ma blokować promienie słoneczne. Im wyższa gramatura tkaniny oraz wskaźnik UPF (blokujący przeszło 98% promieniowania UV), tym lepsza ochrona przed słońcem i większa gwarancja odpowiedniego zacienienia. Parasole świetnie komponują się z niemal każdym wystrojem balkonu, jego wygląd można dodatkowo wzbogacić, używając do tego różnych ozdób, które nadadzą niepowtarzalny charakter całości i zapewnią niepowtarzalne doznania estetyczne.

Markiza – trwała inwestycja

Markizy są bardzo chętnie wybieranym zadaszeniem balkonu, zaraz po tradycyjnym parasolu balkonowym. Sprawdzają się dobrze zarówno na małych powierzchniach balkonowych, jak i na dużych tarasach, a dzięki dużej palecie wzorów i kolorów można je łatwo dopasować do reszty wystroju, a przede wszystkim do elewacji budynku. Specjalnie impregnowana tkanina stanowi bardzo dobre zabezpieczenie przed działaniem słońca oraz niekorzystnych warunków pogodowych. Należy jednak pamiętać o zwijaniu markiz na czas burz, czy silnego porywistego wiatru, by zapobiec ewentualnym uszkodzeniom konstrukcji urządzenia.

Osłony na pergoli – niepowtarzalny klimat

Pergole na balkonie to rozwiązanie dla najbardziej wymagających. Najlepiej sprawdzają się komponują z rustykalnym wystrojem i faktycznie do niego nawiązują swą lekkością i ciepłem, a także dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów. Do ich wykończenia używa się jednokolorowych stonowanych osłon z przewiewnych tkanin, najczęściej bawełnianych lub lnianych, które stanowią nie tylko ochronę przed słońcem, ale również wyjątkową dekorację balkonu i całego mieszkania. Wraz z osłonami na pergoli umieszcza się też ozdobne światełka, cotton balls, i inne dekoracje, które można zmieniać w zależności od okazji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.