Wnętrza

6 rzeczy, które musisz wiedzieć o krzesłach obrotowych do biurka

Wysokie, niskie, regulowane, białe, szare, welurowe, tapicerowane i gładkie, dla dzieci i dorosłych — modeli krzeseł obrotowych do biurka jest naprawdę dużo. Kluczowe jest jednak odpowiednie dobranie parametrów, między innymi jego wysokości. Co konkretnie trzeba wziąć pod uwagę? O wszystkim dowiesz się z poniższego artykułu!

Krzesło biurowe — mebel, który wpływa na nasze zdrowie

Już od najmłodszych lat spędzamy wiele godzin w pozycji siedzącej. Najpierw w domu, później w przedszkolu i szkole, a następnie w pracy. Ważne jest zatem, by zapewnić sobie jak najlepsze i najbardziej komfortowe warunki, dbając przede wszystkim o właściwie dobrane krzesło obrotowe do biurka. W przeciwnym razie istnieje duże prawdopodobieństwo, że nabawimy się bólu kręgosłupa, karku i całych pleców oraz ramion, a nawet bólu głowy i nóg.

Zdecydowanie trzeba też podkreślić, że — obok łóżka — to właśnie krzesło obrotowe do biurka dla dzieci jest najważniejszym meblem w ich pokoju. Nie pozostaje zatem nic innego, jak sprawdzić, czym powinno charakteryzować się krzesło obrotowe do biurka i jak wybrać idealny model. To inwestycja nie tylko w komfort, ale i we własne zdrowie.

Regulacja wysokości obrotowego krzesła i kąt 90 stopni

Rozmiar krzesła do biurka dobieramy przede wszystkim do swojej wagi, wzrostu oraz budowy ciała. Najważniejsze jest odpowiednie podparcie kręgosłupa i zachowanie właściwej postawy. W niemal każdym modelu możemy dowolnie regulować wysokość siedziska. To oczywistość, jednak zawsze sprawdźmy, czy aby na pewno zakres jest w porządku i siedząc na krześle, stopy swobodnie dotykają podłogi, a nogi są zgięte w kolanach pod kątem 90 stopni.

Siedzisko odpowiednio szerokie i głębokie

Drugą sprawą jest wybór samego siedziska — i nie chodzi tutaj wyłącznie o poziom jego twardości oraz zaokrąglone brzegi. Należy zwrócić szczególną uwagę, by nie było ono ani za ciasne, ani za szerokie. Ważnym parametrem jest też jego głębokość, powinno mieścić co najmniej ⅔ długości ud.

Wysokie oparcie pełne lub z siatki

Nie bez znaczenia jest także oparcie. Przede wszystkim powinno solidnie podpierać odcinek lędźwiowy i być na tyle wysokie, by układało się równomiernie na całych plecach. Jeśli będzie za niskie, może wymuszać garbienie się.

Wybrane krzesła obrotowe są wyposażone w tak zwane oparcie dynamiczne, co oznacza, że poruszają się ono do przodu i do tyłu wraz z ruchami osoby siedzącej. Mogą też być całkowicie zabudowane lub wykonane z przewiewnej siateczki. Zdarzają się też fotele z zagłówkiem i choć nie jest on niezbędny, to przyda się w trakcie przerwy i odpoczynku.

Krzesło obrtowe przy biurku

Krzesło obrotowe do biurka z podłokietnikami — tak czy nie?

Na biurku opieramy z reguły dłonie i większą część przedramion, jednak potrzebne jest jeszcze podparcie łokci. Najlepiej wybierać zatem krzesła obrotowe z regulowanymi podłokietnikami, tak by dopasować je do swoich preferencji. Dzięki nim odciążymy stawy i mamy szansę ustrzec się przed zespołem cieśni nadgarstka.

Tapicerowane, welurowe, gładkie krzesło obrotowe — jakie wybrać wykończenie?

Na koniec pozostaje jeszcze kwestia ogólnego designu tego mebla, która jest równie ważna jak parametry techniczne. Najbardziej uniwersalne i ponadczasowe są białe krzesła obrotowe do biurka oraz szare krzesła do biurka. Pasują one do większości aranżacji. Można też zdecydować się na tapicerowane krzesła obrotowe, obite na przykład welurem, które podniosą walory estetyczne pomieszczenia. Wybór jest naprawdę duży, dostępne są modele gładkie, z pikowaniami czy kolorowymi wstawkami.

Nie ma wątpliwości, że krzesło obrotowe do biurka to ważny mebel zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. Możliwość dowolnego obracania się pozwala szybko zmienić pozycję czy po coś sięgnąć. Podaliśmy najważniejsze informacje, teraz czas na świadome zakupy!

Jeden komentarz do “6 rzeczy, które musisz wiedzieć o krzesłach obrotowych do biurka

  • Ja ostatnio zamiast krzesła obrotowego coraz częściej używam piłki. Serio. Mój kręgosłup pewnie mi za to podziękuje, a ja już czuję różnicę. Polecam, ale wiadomo, że pewnie nie u każdego to się sprawdzi.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.