Fotowoltaika – jak działa technologia pozyskiwania energii ze słońca?
Wykorzystanie darmowej energii pozwala nie tylko zmniejszyć rachunki jakie płacimy za prąd, ale też ma realny wpływ na ochronę środowiska. Fotowoltaika daje nam właśnie takie rozwiązanie, które pozwala zmniejszyć rachunki za energię elektryczną w naszym domu, a przy tym ma znikomy wpływ na środowisko.
Czym jest fotowoltaika
Fotowoltaika jest to technologia, która pozwala na efektywne wykorzystanie energii odnawialnej jaką są promienie słoneczne w produkcji energii elektrycznej. Zastosowane w tej technologii panele wraz z całą instalacją pozwalają na zamontowanie ich na dachu budynków. Dzięki czemu można zmniejszyć znacząco rachunki za prąd.
Jak dobiera się panele fotowoltaiczne
Jednym z najważniejszych czynników jest wybór paneli jakie należy zamontować na dachu. Dobrze dobrana moc instalacji powinna pokrywać, ale nie przekraczać zużycie energii elektrycznej w ciągu roku przez dane gospodarstwo. Te parametry warunkujące moc instalacji określa się w fazie projektu. Bierze się też pod uwagę przyszłe zapotrzebowanie gospodarstwa takie jak zmianę ogrzewania na elektryczne czy podłączenie do sieci urządzeń, które zwiększą w znaczny sposób pobór mocy.
Dane potrzebne do wyliczenia mocy instalacji jaką należy zamontować w danym gospodarstwie bierze się uśredniając dotychczasowe rachunki za prąd. Z tym że system opustów przewiduje iż za 1kWh oddany do sieci upoważnia do odebrania 0,8 kWh.
Więcej informacji na temat instalacji fotowoltaicznej znajduje się na stronie https://www.bartosz.com.pl/oferta/fotowoltaika/.
Czy każdy dach się nadaje do zamontowania paneli fotowoltaicznych?
Praktycznie na każdym dachu jest możliwość zamontowania paneli fotowoltaicznych. Jednak ich ilość oraz moc instalacji jest dobierana w zależności od warunków jakie panują. Bierzę się pod uwagę takie parametry jak:
- ekspozycja – inne warunki solarne znajdują się na dachu o ekspozycji południowej, a inne o zachodniej;
- kąt nachylenia – różnica polega na tym iż promienie słoneczne padają na dachach skośnych pod innym kontem niż na płaskich;
- naturalne zacienienia – występowanie wzgórz czy drzew, które w pewnym momencie dnia tworzą cień na dachu ma także wpływ na wydajność paneli.
Instalacja paneli fotowoltaicznych poprzedzana jest najpierw określeniem warunków oraz możliwości i potencjału danego miejsca. Następnie wykonuje się projekt według, którego powstanie instalacja. Kolejno zostaje zamontowana instalacja fotowoltaiczna o konkretnej mocy, dopasowanej do potrzeb danego gospodarstwa.