Czas wolny

Czy odpady zielone można spalać?

Właściciele ogrodów i działek muszą poradzić sobie z odpadami zielonymi. Choć wiele osób uważa, że najprostszym sposobem jest ich spalenie, to w wielu przypadkach jest to niezgodne z prawem. Jeżeli w danej gminie obowiązuje wywóz odpadów zielonych (czyli objęto je selektywną zbiórką), wówczas na własnej posesji nie można ich spalać. Osoby, które dopuszczą się tego wykroczenia mogą zostać ukarane mandatem w wysokości do 500 złotych.

Wywóz odpadów zielonych – co warto o nim wiedzieć?

Zgodnie z artykułem 30 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 roku, nie można przetwarzać odpadów w sposób termiczny poza instalacjami i urządzeniami. W artykule 31 ust. 7 tej samej ustawy czytamy, że jeżeli na danym obszarze odpady zielone nie są objęte selektywną zbiórką, wówczas można je spalać. Oczywiście trzeba zachować przy tym wszystkie środki ostrożności. Nie wolno tego robić w pobliżu budynków i instalacji elektrycznych. Najlepszą metodą jest wykopanie dołu i obłożenie go kamieniami lub cegłówkami. W przypadku gdy gałęzi i traw jest bardzo dużo, wówczas warto skorzystać z usług firmy oferującej wywóz odpadów. To najszybsze i najprostsze rozwiązanie, które nie przysparza dodatkowych problemów np. z popiołem.

W jaki sposób można zagospodarować odpady zielone?

Jednym z najlepszych sposobów wykorzystania odpadów zielonych jest zrobienie kompostu. Dzięki niemu można skutecznie użyźnić glebę, na której będę rosły kwiaty, warzywa i drzewa owocowe. Kompost to naturalny nawóz, który można wykorzystywać zarówno w ogrodzie, jak i na działce. Warto pamiętać, że firmy oferujące wywóz odpadów mają w ofercie kontenery o zróżnicowanej pojemności. W praktyce oznacza to, że bez względu ile odpadów zielonych jest do wywiezienia, profesjonalne przedsiębiorstwo jest w stanie zrealizować każde zlecenie.

Jak zorganizować wywóz odpadów zielonych?

Przede wszystkim należy znaleźć firmę, która działała na terenie gdzie znajdują się odpady. Następną czynnością jest określenie ich ilości i dopasowanie odpowiedniego kontenera. Nie zawsze można dokładnie określić wielkość potrzebnego pojemnika, dlatego w niepewnych przypadkach zawsze warto zamówić większy. Takie podejście ogranicza do minimum konieczność zamawiania dodatkowego kontenera i tym samym ponoszenia większych kosztów. Wywóz odpadów zielonych jest realizowany w umówionym terminie, a nawet w określonej godzinie. Najlepiej zbierać odpady w jednym miejscu, gdyż to znacząco przyspiesza załadunek. W zależności od ich ilości należy zagospodarować sobie od jednej do trzech godzin.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Usuń Gruz – wywóz odpadów Poznań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.