Budowa i remont

Piasek kopany – zastosowanie

W budownictwie wykorzystuje się dzisiaj bardzo wiele rodzajów kruszywa. Wśród nich jest również piasek, w niektórych przypadkach wręcz niezastąpiony. Warto jednak wiedzieć, że istnieją różne rodzaju piasku. W zależności od parametrów kruszywa odmienne może być jego zastosowanie. Do często wykorzystywanych należy piasek kopany. Czym się charakteryzuje i jakie jest jego zastosowanie?

Czym jest piasek kopany?

Powszechnie stosowany piasek kopany wydobywany jest poprzez wykonywanie wykopów. Wydobywany w ten sposób piasek nie jest płukany, ani też poddawany procesowi przesiewania. Tym, samym proces uzyskania piasku kopanego jest stosunkowo tani. Piasek ten nie generuje wysokich kosztów, a jednocześnie znajduje wiele zastosowań. Odpowiadają za to odpowiednie parametry. O jakich właściwościach mowa? Przede wszystkim piasek kopany:

  • łatwo się zagęszcza,
  • nie posiada frakcji,
  • ziarno nie jest większe niż 2 mm.

Kiedy warto zastosować piasek kopany?

Właściwości piasku kopanego determinują jego konkretne zastosowania. Kruszywo to wykorzystuje się przede wszystkim do wyrównywania terenu. Doskonale nadaje się pod kostkę brukową, a także jako podjazd do posesji czy do garażu. Piasek ten dobrze wytrzymuje obciążenie mechaniczne. Jednak ta cecha jest typowa w zasadzie dla każdego rodzaju piasku. Plusem piasku kopanego jest niewielka wielkość ziaren. Gdyby była ona większa niż 2 mm, piasek ten nie nadawałby się do wykładania podłoża, gdyż występowałyby nierówności.

Ponadto piasek kopany bywa również wykorzystywany do wypełniania fundamentów. Znajduje także zastosowanie jako kruszywo zabezpieczające. Obsypuje się nim między innymi rury, tworząc w ten sposób barierę chroniącą tworzywa sztuczne. Piaskiem kopanym można również obsypać kable.

Dzisiaj piasek kopany należy do najpowszechniej stosowanych kruszyw. Znajduje zastosowanie w budowie dużych konstrukcji komercyjnych, jak i domów jednorodzinnych, czy też infrastruktury publicznej. Za tak szerokie zastosowanie piasku tego typu odpowiadają jego specyficzne właściwości.

Jeden komentarz do “Piasek kopany – zastosowanie

  • Bardzo ciekawy artykuł, nigdy nie słyszałem o takim zastosowaniu pisaku. Będę tutaj częstym gościem, bo teksty mnie zaciekawiły. Pozdrawiam autorów i czytelników.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.