Budowa i remont

Dlaczego poddasze warto ocieplić?

Artykuł partnera.

W czasach, gdy ceny paliw wciąż rosną, a środowisko naturalne coraz bardziej odczuwa skutki działalności człowieka, oszczędzanie energii staje się kwestią priorytetową. W ten trend wpisuje się także termoizolacja budynków. Jeśli zastanawiasz się, czy należy inwestować w dobrą izolację termiczną i dlaczego warto ocieplić poddasze domu, przeczytaj artykuł.

Czym jest skuteczna termoizolacja?

Termoizolacja, czyli inaczej ocieplenie budynku, to jedyny sposób na oszczędność energii potrzebnej do ogrzewania i klimatyzowania pomieszczeń. Choć termoizolacja wymaga stosunkowo dużych nakładów inwestycyjnych, dość szybko się zwraca. Do prac modernizacyjnych zaliczyć można oprócz ocieplenia poddaszy, stropów, ścian i podłóg, również wymianę okien i instalacji grzewczej oraz modernizację wentylacji. Najczęściej stosowanymi materiałami do ocieplania budynków są styropian, piany poliuretanowe, wełny mineralne oraz celulozowe. Skuteczna izolacja poprzez ograniczanie śladu węglowego jest także przejawem dbałości o środowisko naturalne.

Ile energii ucieka przez dach?

Niedostatecznie izolowany dach powoduje znaczne ubytki ciepła. Specjaliści z firmy budowlano-wykończeniowej Buszta Izolacje Celulozowe, działającej w całym województwie podkarpackim, szacują, że przez dach z wnętrza budynku do otoczenia przenikać może nawet do 25% ciepła. Z tego względu konieczne jest zapewnienie właściwej termoizolacji nie tylko ścian i fundamentów, ale też całego poddasza. Ocieplenie dachu materiałem termoizolacyjnym ważne jest nie tylko w nowych inwestycjach, ale także w starszych budynkach, szczególnie wybudowanych jeszcze w zeszłym wieku.

Termoizolacja celulozą metodą natryskową

Termoizolację poddasza można wykonać metoda klasyczną lub natryskową. Pierwsza z nich wymaga układania dokładnie przyciętych i dopasowanych do kształtu powierzchni płyt z wełny celulozowej. Natomiast izolacja natryskowa polega na wdmuchiwaniu włókien celulozowych specjalnymi wduchiwakami. Dzięki temu włókno celulozowe wprowadza się we wszystkie szczeliny i najtrudniej dostępne przestrzenie. Technologia ta zapewnia dużo lepszą precyzję w eliminowaniu mostków termicznych. Sprawdza się przy docieplaniu poddaszy o skomplikowanej konstrukcji więźby dachowej z wieloma krzyżującymi się elementami. Celulozowe materiały termoizolacyjne są sypkie i lekkie, dzięki temu docierają do pustych przestrzeni i nie obciążają konstrukcji. Ocieplanie natryskowe jest wygodniejsze i dużo szybsze. Nie wymaga transportu płyt termoizolacyjnych, ich wnoszenia i przycinania. Podczas izolacji natryskowych nie powstają niewykorzystane odpady.

Jeden komentarz do “Dlaczego poddasze warto ocieplić?

  • Prosta odpowiedź: bo ucieka ciepło. Wiem, bo przez długie lata mieliśmy nieocieplone poddasze. Gdy go ociepliliśmy to rachunki za ogrzewanie ogromnie się zmniejszyły. Także polecam.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.