Fotowoltaika – jakie czynniki wpływają na wydajność paneli fotowoltaicznych?
Montaż paneli fotowoltaicznych to doskonały sposób na pozyskanie czystej i darmowej energii elektrycznej. Rozwiązanie to niesie ze sobą mnóstwo korzyści zarówno z punktu widzenia ekonomicznego i ekologicznego. Ilość wyprodukowanej energii w dużej mierze zależy od wydajności paneli, na co wpływ mają różne czynniki. Jakie? O tym właśnie opowiemy w dzisiejszym artykule.
Co wpływa na sprawność paneli fotowoltaicznych?
Czynniki atmosferyczne
Jednym z czynników wpływających na wydajność paneli fotowoltaicznych są warunki atmosferyczne. Decydując się na montaż przydomowej elektrowni słonecznej, warto wiedzieć o tym, że zimą oraz w czasie pochmurnych dni ilość wyprodukowanej energii będzie niższa niż latem, kiedy to słońce świeci zdecydowanie intensywniej. Jednak dobrze zaprojektowana instalacja, w okresie letnim wyprodukuje nadwyżki energii, które pokryją zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa zimą lub w czasie pochmurnych dni.
Czynniki techniczne
Jeżeli chodzi o czynniki techniczne wpływające na wydajność paneli fotowoltaicznych, to zalicza się do nich m.in. materiał, z którego wykonane zostały moduły fotowoltaiczne. Przyjmuje się, że panele monokrystaliczne są o wiele bardziej wydajne niż panele polikrystaliczne, które cechuje sprawność na poziomie 14-16%.
Kolejnym czynnikiem, o jakim należy tutaj wspomnieć, jest montaż ogniw fotowoltaicznych. Źle zaprojektowana i wykonana instalacja nie tylko skutkuje obniżeniem sprawności paneli słonecznych, ale także zwiększa awaryjność instalacji, co w skrajnych przypadkach może przyczynić się nawet do powstania pożaru. Na efektywność paneli fotowoltaicznych wpływa także zacienienie oraz kąt nachylenia samych modułów – ten powinien wynosić 30° – 40°, co pozwoli na ich optymalne nasłonecznienie zarówno latem, jak i zimą.
Więcej informacji dotyczących efektywności i sprawności paneli fotowoltaicznych znajdziesz na stronie ecd.pl.
Czystość powierzchni paneli
Moduły fotowoltaiczne należy regularnie czyścić, gdyż zalegające na powierzchni zanieczyszczenia w postaci pyłu, kurzu, ptasich odchodów czy resztek roślinnych mogą przyczyniać się do obniżenia ich sprawności. Zaleca się, aby panele fotowoltaiczne poddawać dokładnemu czyszczeniu 1-2 razy do roku. Równie istotna jest także ich regularna konserwacja.
Wiek instalacji fotowoltaicznej
Warto wiedzieć o tym, że wydajność paneli fotowoltaicznych spada wraz z każdym rokiem ich użytkowania. Szacuje się, że generowana moc instalacji spada o ok. 0,5% rocznie.