Ogród

Drzewka owocowe – kiedy sadzić, aby mieć jak najmniej strat

Drzewka owocowe to zdecydowany faworyt wśród roślin w ogrodach przydomowych. Różnorodność gatunków oraz odmian daje nam ogromny wybór, dlatego każdy, bez większego problemu może znaleźć coś dla swojego podniebienia.

Wybór gatunków oraz odmian

Wśród wielu gatunków drzew owocowych w Polsce najwięcej uprawia się jabłoni, gruszy, wiśni, czereśni oraz śliw. Do małych ogrodów lepiej jest kupować jabłonie szczepione na podkładkach karłowych, albo odmiany kolumnowe.

Rosnące w doniczce czy kopane z gruntu?

W sklepach ogrodniczych oraz przez Internet możemy kupić zarówno drzewka z nagimi korzeniami, jak i rosnące w pojemnikach. Te ostatnie są dostępne cały rok, natomiast kopane z gruntu możemy zdobyć tylko wiosną i jesienią.

Wiosna czy jesień?

O ile drzewka w pojemnikach można sadzić przez cały praktycznie rok, oprócz miesięcy zimowych, o tyle drzewka kopane z gruntu tylko wiosną i jesienią. Obie pory roku są jak najbardziej w porządku jednak z pewnych względów lepiej jest część gatunków sadzić jesienią.

Jesienne sadzenie drzew owocowych

Drzewka sadzone jesienią nie cierpią na niedobór wody wiosną. Szczególnie istotny jest wybór tego terminu na glebach piaszczystych i przepuszczalnych. Poza tym ten termin jest bezpieczniejszy, bo przygotowane do zimy drzewka nie są narażone na przesuszenie.

Wiosna i sadzenie drzew owocowych

Na glebach o odpowiednim kompleksie sorpcyjnym, który da radę zgromadzić pożądaną ilość wody termin wiosenny jak równie dobry jak jesienny. W przypadku takich gatunków jak nektaryny, brzoskwinie jest on nawet bardziej pożądany. Unikniemy w ten sposób przymarznięcia drzewka zanim się na dobre zaaklimatyzuje.

Sadzimy drzewka owocowe do doniczek

Własne drzewko owocowe to marzenie wielu osób. Jednak dysponując małym ogródkiem czy nawet tarasem można sobie na nie pozwolić. Kolumnowe drzewka owocowe mają niski i bardzo skupiony wokół pnia pokrój, przez co maja niewielki stosunkowo układ korzeniowy, któremu w zupełności wystarczy duża donica.

Doczekanie się owoców z własnych drzew owocowych to marzenie wielu początkujących działkowiczów i ogrodników. Jednym z warunków jest odpowiedni wybór miejsca oraz terminu sadzenia. Kolejno musimy zadbać o takie zabiegi pielęgnacyjne jak nawożenie, przycinanie i w niektórych wypadkach także zabezpieczanie przed mrozami. Niemniej ważne jest podłoże, także w przygotowanie miejsca dla naszego sadu powinniśmy włożyć jak najwięcej serca, aby potem tylko zbierać owoce przy minimalnym nakładzie pracy.

Jeden komentarz do “Drzewka owocowe – kiedy sadzić, aby mieć jak najmniej strat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.