Wnętrza

Schody które zajmują mało miejsca

Własny dom to marzenie wielu z nas. Spełnianie marzeń zaczyna się od szukania działki, często nie jest ona zbyt duża i dom zazwyczaj jest z użytkowym poddaszem. Niewielka powierzchnia nie daje dużych możliwości jeśli chodzi o zagospodarowanie wnętrza, także urządzając je trzeba też wygospodarować miejsce na schody.

Schody do ciasnego wnętrza

Wejście na poddasze użytkowe wymaga ustawienia schodów, które będziemy pokonywać kilka razy dziennie. I to wszyscy członkowie rodziny. W związku z tym musimy je odpowiednio zaplanować.

Proste schody do małego wnętrza

Zawsze możemy schody przytulić do ściany wewnętrznej, w takim miejscy aby zajmowały jak najmniej przestrzeni. Dużo projektów posiada strome schody, które nie zajmują wiele przestrzeni, jednak są po prostu niewygodne w użytkowaniu. Innym wyjściem są schody kręcone.

Schody spiralne na planie koła

Wydawałoby się, że znaleźliśmy idealne rozwiązanie, schody na planie koła. Jednak sprawa nie jest tak prosta, bo jeśli chcemy aby były wygodne, muszą mieć średnicą minimum 2 metrów oraz odpowiednio szerokie stopnie.

Schody spiralne na planie kwadratu

Idea tego rodzaju schodów jest taka sama jak tych na planie koła. Tu tylko zmienia się figura rzutu. Możemy zamontować takie schody w dowolnym rogu pomieszczenia, zajmują mało miejsca. Należy jednak wiedzieć, że wygodę gwarantują tu szerokie stopnie oraz poręcze, które ułatwią ich pokonywanie.

Nie ma się co oszukiwać, w małych wnętrzach ciężko jest zrobić wygodne szkody bez ponoszenia kosztów w postaci mniejszej wygody. Jednak są też inne sposoby na rozwiązanie tego problemu.

Jak wpasować schody w pomieszczenie

Jeśli zależy nam przede wszystkim na wygodzie, to możemy zastanowić się nad wykonaniem schodów tradycyjnych w kształcie litery L albo U. Przestrzeń zajętą przez stopnie łatwo zaadoptować pod kominek, telewizor czy dostawić do niej tył sofy.

Schody możemy także pociągnąć na wejściem do łazienki. Często też projekty posiadają rozwiązania, które wręcz zajmują część pomieszczenia. W tak powstałej wnęce zawsze możemy postawić pralkę czy szafkę na ręczniki.

Z jakiego materiału wybrać schody?

W wnętrzach największa popularnością cieszą się schody z drewna. Wybór jest w tym wypadku oczywisty. Są lekkie, trwałe, ładne i występują w wielu wersjach kolorystycznych. Poza tym są bardzo łatwo jest naprawić stopień wykonany z litego drewna czy nawet go wymienić. Drewniane schody możemy też przykryć dywanem albo wykładziną. Szkło jest także świetnym materiałem na konstrukcje schodów. Można z niego wykonać zarówno stopnie jak i balustrady.

Jeden komentarz do “Schody które zajmują mało miejsca

  • Fajny artykuł, ja miałam jednak mało możliwości i musiałam wybrać spiralne na planie prostokąta. Powiem tak, idzie się do nich przyzwyczaić, ale wyłożenie ich wykładziną pomaga.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.