Ogród

Kiedy przesadzać trawy ozdobne

Trawy ozdobne na stałe zagościły w naszych ogrodach. Do wyboru mamy wysokie jak i niskie kępy rozrastające się i zadarniające rabatkę. Te co rozrosły się bardzo można oczywiście rozdzielić i przesadzić w inne miejsce.

Jak rozdzielamy kępę trawy

Zwarta i przerośnięta kępa trawy traci swój walor ozdobny. Dlatego należy ją odnowić. Taki zabieg wykonujemy co kilka lat. Mamy na to dwa sposoby.

Od nowa

Możemy wykopać całą kępę, następnie wybrać jej najładniejszą część i oddzielić od reszty. Trawy mają mocno spleciony system korzeniowy, dlatego musimy użyć sporej siły aby je rozerwać. Uformowaną część wsadzamy w to samo miejsce wymieniwszy wcześniej część gleby, albo szukamy nowego. Pozostałe resztki możemy z powodzeniem posadzić w innych miejscach, albo rozdać znajomym.

Formowanie bez wykopywania

Jeśli środek kępy przedstawia się w porządku tylko boki są nieforemne z powodu młodych odrostów, możemy je podważyć łopatką i oderwać od rośliny matecznej. W taki sposób można formować trawy niskie jak i wysokie.

Wybór terminu jest najważniejszy

Trawy ozdobne wysokie są bardzo łatwe w pielęgnacji i odporne na większość chorób oraz szkodników. Jednak zły wybór terminu przesadzania może być dla niej katastrofalny w skutkach. Odradzam robić to jesienią, z tego powodu, że część gatunków jest wrażliwa na mróz i może zwyczajnie nie przetrwać zimy. Również okres produkcji kwiatostanów jest najmniej odpowiednią porą. Roślina wszystkie swoje siły przeznacza na wydanie kwiatów oraz nasion. Jeśli nie mamy innego wyjścia, możemy ewentualnie przesadzić ale od razu wytnijmy wszystkie kwiatostany, aby roślina się nie wysilała.

Wiosna

Najbardziej optymalnym terminem do przesadzania traw jest wiosna. Najlepiej to robić na początku wegetacji, albo jeszcze przed jej ruszeniem. Jeśli nie widzimy kęp, bo wegetacja jeszcze nie ruszyła to czekamy aż pojawią się zielone źdźbła na powierzchni.

Najważniejsza jest woda

Po przesadzeniu należy zadbać o odpowiednią wilgoć w podłożu przynajmniej przez dwa tygodnie. Przed zabiegiem należy też odpowiednio nawilżyć bryłę korzeniową oraz ziemie wokół niej, aby nie był to zabieg zbyt drastyczny dla rośliny.

Planując przesadzanie traw unikajmy też dni upalnych. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, bo akurat urlop tak nam wypadł to po przesadzeniu warto przykryć kępy stożkiem z niezadrukowanej tektury. Pod nim roślina dojdzie do siebie w ciągu kilku dni. Na 5-6 dobę można ściągnąć kołpak, robimy to wieczorem, albo późnym popołudniem, aby słońce nie spaliło rośliny.

Jeden komentarz do “Kiedy przesadzać trawy ozdobne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.