Ogród

Kiszenie kapusty w beczkach na deszczówkę. Czy to możliwe?

Beczka na deszczówkę może być wykonana z różnych materiałów, choć bez wątpienia obecnie dużą popularnością cieszy się plastik. Jednak nie jest to materiał słabej jakości, a tworzywo o doskonałych parametrach, starannie dobrane, poddane obróbce i nadające się do kontaktu z wodą, a nawet z żywnością. A skoro tak, to oznacza, że nie wchodzi w reakcje z kwasami i beczka z niego wykonana może być z powodzeniem wykorzystywana do kiszenia kapusty czy ogórków. Zobacz, dlaczego warto rozważyć tę opcję!

Kiszenie kapusty w beczce z tworzywa – zalety

W przeciwieństwie do innych opcji, beczki plastikowe są stosunkowo lekkie i poręczne. Nawet, jeśli mają dużą pojemność, nie sprawia trudności ustawienie ich w piwnicy, spiżarni, a nawet kuchni. Co ważne, w przypadku zastosowania kulinarnego, otwór beczki jest spory, a jego średnica umożliwia wygodne wkładanie poszatkowanego warzywa i wyciąganie go, gdy będzie gotowe do spożycia.

Beczki z tworzywa sztucznego wykorzystasz w wielu domowych zadaniach, a jeśli chodzi o przygotowywanie posiłków to sprawdzą się one przy:

  • fermentacji nastawów, zacierów, drożdży piekarniczych, wina,

  • przechowywaniu i przewożeniu sypkich i płynnych produktów spożywczych,

  • kiszeniu kapusty, ogórków, kalafiora, rzodkiewek i innych warzyw.

Oczywiście, jeśli daną beczkę zamierzasz wykorzystać do kiszenia warzyw i fermentacji, nie będzie ona już nadawała się do zbierania deszczówki. I na odwrót. Dlatego, jeśli planujesz przyrządzać w niej smakołyki, a jednocześnie zbierać wodę opadową, postaw na dwie beczki.

Bezpieczeństwo – wybieraj beczki od zaufanych dostawców

Dawniej kapustę kiszono w glinianych garach. Niewątpliwie mają one swój urok, a smak kapusty, która leżakowała w takim miejscu jest doskonały. Jednak dzisiaj zauważamy wady takiego rozwiązania, jak choćby duża waga i nieporęczność. Znacznie bardziej przychylamy się w stronę plastiku, który akurat tutaj wcale nie musi oznacza rezygnacji z jakości.

Obalamy mit, jakoby beczki z tworzywa sztucznego nie nadawały się do kiszenia kapusty. Jeśli pochodzą one z zaufanego źródła, np. ze sklepu Prymus AGD, masz pewność, że powstają z wysokiej jakości materiałów. Dopuszczone do sprzedaży, są odpowiednie dla ludzi i środowiska. Nie uwalniają żadnych szkodliwych związków ani substancji, nie wchodzą w reakcje, nie zmieniają wartości ani smaku dań. A na pewno docenisz je za wielofunkcyjność.

Dlaczego warto kisić kapustę w beczkach?

Własne, domowe zapasy to dzisiaj prawdziwy rarytas. Czy z powodu szalejącej inflacji, wysokich cen produktów w sklepach, czy szukając smaku dzieciństwa – wracamy do robienia przetworów na jesień i zimę. Kiszona kapusta w kuchni polskiej zajmuje szczególne miejsce, dlatego docenisz ją jako składnik bigosu, kapuśniaku, pierogów i wielu innych dań. Nadaje się także do robienia surówek i gotowania, jako dodatek do dań głównych. Jest smaczna i pełna składników odżywczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.