Wnętrza

Kuchnia gazowa – jak wybrać odpowiednią

Kuchnie gazowe są najchętniej wybierane przez szefów kuchni i restauratorów – przede wszystkim ze względu na oszczędną pracę i wygodę eksploatacji. Na rynku dostępnych jest jednak wiele różnorodnych modeli, dlatego warto dobrze przemyśleć zakup. Dowiedz się, na co zwracać uwagę przy wyborze gastronomicznej kuchni gazowej i jak wybrać właściwy model.

Kuchnie gazowe – przede wszystkim wielkość

Na kuchni gazowej gotuje się wygodnie i przede wszystkim oszczędnie. Gaz jest bowiem najtańszym medium zasilającym. Dla uzyskania odpowiedniej wydajności trzeba jednak wybrać odpowiedni rodzaj urządzenia. Przy niewielkich potrzebach (i w małej kuchni) sprawdzi się klasyczna kuchnia 4-palnikowa. Kupując sprzęt do profesjonalnego użytku, należy jednak upewnić się, że jest on przeznaczony dla gastronomii. Zwykłe kuchenki domowe nie poradzą sobie bowiem z tak dużym nakładem pracy. Przy dużych potrzebach warto wybrać model mający 6 lub nawet 8 palników, co ułatwi jednoczesne przygotowywanie wielu dań.

Z piekarnikiem czy bez?

Kuchnie gazowe dla gastronomii występują w wielu wariantach różniących się nie tylko wielkością. Podstawowe rodzaje dostępne w sklepie MultiGastro to:

  • kuchnie nastawne,
  • kuchnie na podstawie (np. otwartej lub z szafką),
  • kuchnie z piekarnikiem.

Pierwszy typ sprawdzi się wszędzie tam, gdzie problemem jest ograniczona przestrzeń – takie kuchnie występują już w bardzo małych, jednopalnikowych wariantach. W niektórych przypadkach przyda się kuchnia z piekarnikiem – szczególnie wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na bardziej zaawansowany piec konwekcyjny lub jego montaż nie jest potrzebny. W innych sytuacjach dobrym wyborem będzie kuchnia na podstawie, która umożliwi przechowywanie najpotrzebniejszych naczyń i akcesoriów w zasięgu ręki.

Co jeszcze jest ważne przy wyborze kuchni gazowej?

Wybierając kuchnię, sprawdź, czy może być zasilana gazem, którym dysponujesz (ziemnym z instalacji budynku lub LPG z butli). Sprawdź też moc grzewczą, która mówi o wydajności. Ważne, by kuchnie gazowe używane w profesjonalnych kuchniach miały również odpowiednie zabezpieczenia. Zwróć ponadto uwagę na konstrukcję rusztów, ponieważ to od nich zależy możliwość używania naczyń o konkretnych wymiarach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.