Wnętrza

Poddasze w domu – jak je wykorzystać – inspiracje

Dom z poddaszem użytkowym to dom bardzo urokliwy i bardzo praktyczny. W związku z tym wiele osób – gdy pozwala na to architektura budynku, a nawet, gdy dom wymaga solidnej przebudowy – decyduje się na zamianę strychu na właśnie poddasze użytkowe.

Poddasze użytkowe to miejsce, którego przeznaczenie znamy od początku budowy domu albo też pomysł na jego wykorzystanie pojawia się z czasem. Wtedy to z rozmachem bierzemy się za jego aranżację. Najpierw jednak należy dokonać adaptacji poddasza, jeśli nie spełnia ono warunków użytkowości, by przystosować je do naszych potrzeb.

Adaptacja poddasza – jak się do tego zabrać?

Adaptację strychu na poddasze użytkowe trzeba zacząć od zmierzenia jego wysokości. Wysokość poddasza w domu, aby mogło być użytkowe to 2–2,5 metra. W niektórych przypadkach konieczne jest zgłoszenie adaptacji poddasza – zwłaszcza gdy są prowadzone określone prace budowlane. Gdy podnosimy dach, czy zmieniamy liczbę i rozmiar otworów okiennych. Być może przeprowadzając adaptację poddasza, będziemy musieli zadbać o wzmocnienie stropu. Konieczne będzie też sprawdzenie stanu technicznego domu i konstrukcji dachu oraz np. w jakim stanie jest więźba dachowa. Gdy uda nam się już zgłosić adaptację poddasza, uzyskamy zezwolenie (łatwiej to zrobić w domu jednorodzinnym, niż gdy jest wielu właścicieli), warto zaadaptować poddasze tak, jak nam się marzyło.

Poddasze użytkowe – co z nim zrobić

Opcji jest naprawdę bardzo dużo. Poddasze użytkowe może być zarówno sypialnią, pracownią, gabinetem, jak i dziecięcym czy młodzieżowymi pokojem. Na pewno takie pomieszczenie zapewnia duży spokój, pewną izolację od reszty domu – co zwłaszcza jest przydatne podczas pracy wymagającej skupienia. Poddasze jest też uwielbiane przez młodych ludzi, którzy w tych rejonach domu widzieliby swój pokój – swego rodzaju bastion nie do zdobycia. Aranżację poddasza można też przeprowadzić z myślą o tym, że powstanie tam łazienka. Dzięki skosom, spadom i nierzadko oknu umieszczonemu w dachu to bardzo urokliwe miejsce, które podczas wieczornej kąpieli może działać na nas naprawdę bardzo relaksująco. Poddasze użytkowe, w przeciwieństwie do tego, co reprezentuje sobą poddasze nieużytkowe, można przerobić na wiele funkcjonalnych pomieszczeń. Ważne jest, by po prostu zadbać o wszystko co sprawi, że poddasze oprócz tego, że będzie estetyczne, będzie w danej funkcji się sprawdzało. Poza tym adaptacja poddasza może przebiec tak, że zrobimy w nim więcej niż jedno pomieszczenie – a to będzie wymagać inwestycji w ściany działowe.

Pomieszczenia mieszkalne na poddaszu – o co zadbać

To, na ile zainwestujemy w poddasze, i jakie prace tam wykonamy, zależy od tego, w jakim stanie pomieszczenie było. Przed  aranżacją poddasza musimy opracować plan działania. Istotne jest więc, aby w pomieszczeniu znalazły się okna zapewniające odpowiedni dopływ światła. Konieczne będzie też zamontowanie odpowiednich instalacji – takich jak piony kanalizacyjne, prąd i gaz. Konieczne będzie też położenie podłogi, instalacji akustycznej i zamontowanie ocieplenia. Te prace związane z adaptacją poddasza mają sprawić, by zostały osiągnięte cele mieszkalne. Gdy je osiągnęliśmy, warto zająć się estetyką pomieszczenia na poddaszu. Warto pamiętać o tym, by kolory, które wybieramy do takich pomieszczeń, były jasne. A to dlatego, że czy to sypialnia na poddaszu ze skosami czy pokój na poddaszu, zazwyczaj nie mają one wielkich rozmiarów. Ciemne i intensywne kolory będą więc przestrzeń optycznie pomniejszać. Okna umieszczone na połaci dachowej też nie dają tyle światła, co okna ścienne. Możemy za to wykorzystać skosy ścian do zabawy kolorem – wszystkie ściany nie muszą być jednolite.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.