Wełna mineralna – 7 wskazówek przed jej montażem
Ocieplenie ścian i dachu to jedna z najważniejszych czynności, które należy wykonać podczas budowy domu. Od jakości tej pracy zależy późniejszy komfort mieszkańców oraz wysokość rachunków za ogrzewanie. Jednym z najskuteczniejszych i najpowszechniej stosowanych materiałów ociepleniowych jest wełna mineralna. Jak ją prawidłowo stosować?
W zimie nieprawidłowo ułożona wełna mineralna może być przyczyną znacznych strat ciepła (dochodzących nawet do 30%), a latem – prowadzić do nagrzewania się budynku. Można temu zapobiec, przestrzegając podstawowych zasad związanych z jej montażem. Co ważne, sposób mocowania wełny zależy od miejsca, w którym jest montowana. W przypadku ścian, wełnę się klei i ewentualnie kołkuje do powierzchni. Na poddaszach wykonuje się natomiast tzw. sznurkowanie. Ważne, aby mocowanie było trwałe i szczelne.
1. Jak i czym kleić wełnę mineralną?
Podłoże przygotowane do klejenia wełny powinno być czyste, suche, odpylone i równe. Nierówności powyżej 1 cm należy wygładzić odpowiednią zaprawą. Wełnę przykleja się do powierzchni metodą punktowo-krawędziową: zaprawę należy nanieść w sposób ciągły wzdłuż krawędzi, natomiast w środkowej części klej nanosi się punktowo. Położona warstwa powinna sprawić, że płyta będzie przylegała do podłoża. Kolejne rzędy klejonych płyt muszą być przesunięte w stosunku do poprzednich o połowę.
Kołkowanie wełny mineralnej
Przyklejone płyty, po całkowitym wyschnięciu kleju (czyli po upływie minimum 24 h), można dodatkowo przymocować stalowymi łącznikami. Ich długość i sposób mocowania (wkręcanie, wbijanie) zależą od grubości warstwy wełny mineralnej i od rodzaju ściany. Minimalna głębokość kotwienia łączników w ścianie to 5 cm (dla mocnego podłoża żelbetonowego) lub 8 cm (dla pozostałych materiałów – np. cegły czy bloczków betonu komórkowego).
2. Jak sznurować wełnę mineralną?
Ocieplenie poddasza wymaga ułożenia wełny mineralnej pomiędzy krokwiami. Ocieplenie należy układać od góry do dołu. Po wypełnieniu wolnej przestrzeni, wełnę trzeba zabezpieczyć przy pomocy tzw. sznurowania. W odstępach 60-100 cm przeciąga się sznurek, np. wiązałkowy, który podtrzymuje wełnę. Sznurek mocuje się do krokwi m.in. za pomocą wkrętów, gwoździ.
3. Jak ocieplić dach wełną mineralną?
Obecnie najczęściej stosuje się dwuwarstwowe ocieplenie poddasza, stanowiące jednocześnie izolację przed nadmiernym nasłonecznieniem. Pierwsza warstwa wełny mineralnej układana jest pomiędzy krokwiami, druga – już na całej połaci (w taki sposób, że przykrywa krokwie). Ostatnią warstwę warto układać poprzecznie do pierwszej, ponieważ zwiększa to skuteczność ocieplenia.
4. Jaka folia najlepiej sprawdzi się pod wełnę mineralną?
Od strony zewnętrznej (dachu) należy ułożyć folię paroprzepuszczalną, umożliwiającą prawidłową cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci. Między warstwą folii a wełną mineralną trzeba zachować odpowiednią dylatację. Od wewnątrz układana jest folia paroszczelna, do której mocuje się wykończenie powierzchni poddasza. Ma ona za zadanie chronić warstwę ocieplenia przed wilgocią pochodzącą z wnętrza budynku.
5. Czy mokra wełna mineralna wysycha?
Niestety, mokra wełna mineralna w znacznej mierze traci swoje właściwości. Co gorsza, po osuszeniu wcale nie odzyskuje pierwotnych parametrów. Zawilgocona wełna może być również przyczyną pojawienia się pleśni na drewnianych elementach konstrukcyjnych i ścianach.
6. Jak ciąć wełnę?
Podczas cięcia wełny mineralnej, należy unikać nadmiernego pylenia. W związku z tym najlepiej przycinać ją ręcznie – nożem z długim ostrzem. Aby cięcia były proste, do powierzchni wełny można przytknąć np. listwę albo deskę.
7. Co zrobić, żeby wełna mineralna nie „gryzła”?
Praca z wełną mineralną nie należy do przyjemnych, ale związane z nią zagrożenia można zminimalizować. Obowiązkowo trzeba nosić okulary ochronne i chronić górne drogi oddechowe za pomocą maseczki przeciwpyłowej. Należy też nosić odzież ochronną, którą po zakończonej pracy należy zdjąć i wyprać. Głowa i kark powinny być osłonięte. Wełnę najbezpieczniej jest ciąć ręcznie, w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Nóż do cięcia powinien być ostry (podczas cięcia wełny noże szybko się tępią) – tak, aby ilość wzbijanego pyłu była jak najmniejsza. Pozwoli to nie tylko zachować bezpieczeństwo, lecz także utrzymać jak najwyższą jakość materiału – by jego montaż był jak najskuteczniejszy.