Budowa i remont

Parapety zewnętrzne – co warto wiedzieć i jak wybrać?

Parapety zewnętrzne stanowią ważne elementy wykończenia elewacji. Nie tylko są ozdobą budynku, ale też pełnią istotną funkcję ochronną. Zabezpieczają obiekt przed czynnikami atmosferycznymi, jak deszcz czy śnieg. Chronią przy tym nie tylko mury, ale również warstwy izolacyjne budynku. Wysoka jakość parapetu oraz jego prawidłowy montaż pozwalają skutecznie zabezpieczyć ściany na wiele lat. Znajdujące się pod parapetami podokienniki poprawiają izolację termiczną okna, eliminując tzw. mostki cieplne, czyli wszystkie te miejsca, przez które z wnętrza domu wydostaje się ciepłe powietrze. Co należy wiedzieć o parapetach zewnętrznych? Jak wybrać odpowiedni model do swojego domu?

Parapety zewnętrzne – rodzaje

Dostępne na rynku parapety zewnętrzne różnią się nie tylko formą i kolorystyką, ale też materiałem wykonania. Do najchętniej wybieranych należą parapety aluminiowe i kamienne. Oba rodzaje cechują się innymi właściwościami i designem. Modele aluminiowe są dość tanie, a przy tym lekkie i nadające się do malowania proszkowego na dowolny kolor. Produkty z naturalnego kamienia są droższe i podkreślają elegancki wygląd elewacji. Wyróżniają się ponadto bardzo wysoką trwałością. Zalety poszczególnych parapetów opisujemy poniżej. Szczegółowe opisy będą świetną podpowiedzią co do wyboru materiału, z którego wykonany jest produkt.

Parapety zewnętrzne aluminiowe

Parapety aluminiowe należą do najchętniej wybieranych w przypadku nowoczesnych domów jednorodzinnych. Wyróżniają się trwałością, co bezpośrednio przekłada się na wytrzymałość produktu. Wytwarzane są z blachy o grubości ok. 2 – 3 mm. Parapet aluminiowy jest odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne, dzięki czemu nie wymaga konserwacji. Dużą zaletą modeli aluminiowych jest to, że doskonale się prezentują. Ich powierzchnia może być pomalowana proszkowo na dowolny odcień – dzięki temu kolor parapetu można dopasować do elewacji budynku.

Parapet zewnętrzny

Parapety zewnętrzne kamienne

Parapety kamienne należą do najbardziej eleganckich. Cechują się nie tylko atrakcyjnym designem, ale też dużą wytrzymałością. Są odporne na zarysowania, ścieranie czy uderzenia, a także na działanie warunków atmosferycznych, w tym gradu, kwaśnych deszczów czy promieniowania UV.

W firmie Kapica dostępne są parapety zewnętrzne kamienne wykonane z granitu, marmuru, trawertynu oraz kwarcogranitów. Modele granitowe mogą mieć powierzchnię szlifowaną, matowaną, polerowaną, łupaną bądź młotkowaną. Za sprawą wielu dostępnych materiałów i wybarwień można z łatwością dopasować produkt do indywidualnych potrzeb. Wszystkie parapety kamienne firmy Kapica są trwałe, estetyczne, łatwe w pielęgnacji i bardzo stylowe. Dzięki temu stanowią ozdobę budynku.

Jakie parapety zewnętrzne do białej elewacji?

Do białej elewacji pasuje większość modeli parapetów zewnętrznych z oferty firmy Kapica. Doskonale będą prezentowały się zarówno wersje aluminiowe, jak i kamienne. Za sprawą nowoczesnych technologii produkcji oraz szerokich możliwości malowania parapetów aluminiowych można uzyskać zarówno klasyczną biel, jak i modny antracyt lub odcienie naturalnego drewna. Wybierając kolor parapetu, warto uwzględnić odcień okien. Do białych modeli powinno się dobierać parapety w zbliżonym odcieniu. Doskonałym wyborem będzie zastosowanie parapetu z marmuru. Materiał ten wpisze się w elegancką i nowoczesną stylistykę obiektu. Do ciemnych okien można dobrać parapet brązowy, szary, a nawet czarny. Ten ostatni będzie fantastycznie podkreślał industrialny charakter budynku. Popularnym wyborem są również parapety w odcieniu „złoty dąb” z oferty firmy Kapica. To imitacja naturalnego drewna, która nadaje budynkowi ciepły, domowy charakter. Ostateczny wybór materiału i kolorystyki zależy od preferencji inwestora.

Parapety zewnętrzne – jakie wybrać?

Wybierając parapety zewnętrzne, należy wziąć pod uwagę m.in. kryterium odporności, estetyki oraz ceny. Parapet powinien być odporny na działanie czynników atmosferycznych, estetycznie wykonany oraz właściwie zamontowany. Tylko wtedy będzie dobrze spełniał swoje zadania. Kierując się tymi kryteriami, wybierzesz produkt, który będzie służył w świetnym stanie przez wiele lat. Szczególnie polecane są nowoczesne modele z oferty firmy Kapica. To produkty o bardzo wysokiej jakości, które wyróżniają się doskonałą trwałością.

Ceny parapetów od firmy Kapica różnią się w zależności od materiału wykonania produktu. Do najtańszych należą modele aluminiowe. Wyższą cenę – za sprawą trwałości i designu – mają parapety wykonane z naturalnego kamienia. Niezależnie od tego, jaki rodzaj parapetu wybierzesz do swojego domu, pamiętaj, że element powinien wystawać poza obrys muru na ok. 3–4 cm. Kąt nachylenia musi wynosić minimum 5%, dzięki czemu możliwe będzie sprawne odprowadzanie wody. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat montażu parapetów zewnętrznych, przeczytaj artykuł 7 popularnych błędów popełnianych w czasie montażu parapetów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.