Budowa i remont

Jak wygląda i co zawiera projekt inteligentnego domu?

Projekt inteligentnego domu jest coraz częściej wdrażany przez wile osób, najczęściej tych, które planują budowanie nowego budynku mieszkalnego. Ale także cześć osób, która już posiada własne mieszkania pragnie zautomatyzować je dodając do nich inteligentne funkcje. Oczywiście wiąże się to przede wszystkim z odpowiednim zaplanowaniem tego rodzaju instalacji, uwzględniając je w projekcje. Co to jest inteligentny dom? Co powinien zawierać projekt inteligentnego domu? Na co powinno się zwrócić uwagę przy tworzeniu projektu? Na te pytania zostaną udzielone odpowiedzi w poniższym artykule.

Inteligentny dom

Co to jest inteligentny dom? Inteligenty dom zwany także smart home, to przede wszystkim dom, który jest wyposażony w zaawansowaną automatykę, na którą składają się elementy inteligentne jak modułu, sterowniki, a także czujniki różnego rodzaju, umożliwiające na przykład detekcje ruchy, sterowanie temperaturą w pomieszczeniu, urządzenia do sterowania światłem, roletami okien. Inteligenty dom umożliwia również sterowanie urządzeniami AGD za pomocą smartfona, przełączników itp.

Dom inteligenty to możliwość przede wszystkim sterowania:

  • Systemem kina domowego
  • Ogrzewaniem
  • Dowolnym urządzeniem REST, KNX, ModBus urządzeniem na podczerwień

Projekt inteligentnego domu 

Jak wygląda i co zawiera projekt inteligentnego domu?

Projekt inteligentnego domu ma przede wszystkim gwarantować nowoczesny wymiar komfortu. Zaprojektowanie smart home powinno uwzględniać różnego rodzaju moduły, sterowniki oraz ich instalacje odpowiadającą różnym funkcją, na przykład zapalnie światła o danej godzinie oraz jego automatyczne przyciemnianie wieczorem czy też sterowanie muzyką, ogrzewaniem, które zostanie włączone przed przyjściem danej osoby do domu. Tak też może wyglądać projekt inteligentnego domu.

W projekcje trzeba przewidzieć typ instalacji inteligentnego budynki tak by była ona odpowiednia dla danego mieszkania. Jest to kluczowa decyzja podczas budowy domu. W tym momencie możemy wdrożyć instalacje danej automatyki. Na rynku istnieje wiele systemów smart dla budynków, które pracują w różnych architekturach oraz przestrzeniach. Najwięcej z tego typu rozwiązań wykorzystuje instalację z główną szafą rozdzielczą, w której to są gromadzone wszystkie kable, gniazdka, wyłączniki oraz pozostałe obiekty elektryczne. Aby uniknąć niepotrzebnych błędów podczas planowania projektu inteligentnego domu, powinno się przemyśleć, jakie właściwie elementy danego mieszkania są nam potrzebne dla systemu smart home. Pozwoli to przewidzieć oraz zaplanować instalacje kabli w miejscach niezbędnych. Oczywiście zawsze lepiej jest założyć, że będzie nam potrzebne więcej przewodów, kabli niż uwzględnić ich za mało. Potem może okazać się ze na przykład będziemy chcieli sterować bramą lub roletami, a nie będziemy mieli odpowiedniej instalacji do tego celu. Przewidując takie rzeczy możemy uniknąć prac budowlanych w ukończonym domu.

Podsumowanie

Co to jest inteligentny dom? Jest to przede wszystkim system automatyki przewidziany do sterowania urządzeniami elektrycznymi, automatycznymi, AGD w danym domu.

Zaletą inteligentnego domu jest przede wszystkim możliwość zintegrowania wielu urządzeń, modułów a tym samym całej instalacji w jeden system, który pozowali nam w łatwy i przyjemny sposób zarządzać wieloma urządzeniami z jednego miejsca. Oczywiście tego typu rozwiązanie będzie także w przyszłości pozwalało nam na wprowadzanie zmian do sposobu funkcjonowania tych urządzeń, a także instalacji. Możliwość rozbudowy inteligentnego domu powinna opierać się przede wszystkim na projekcje inteligentnego domu uwzględniającym jak najwięcej przewidzianych instalacji, które nam się przydadzą teraz lub w najbliższej przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.