Bramy przesuwne przemysłowe: automatyka
Automatyczna przesuwna brama przemysłowa to brama ciężka i szeroka. Dlatego też domaga się zastosowania specjalnego napędu, który będzie wpływać nie tylko na funkcjonalność bramy, ale również na poziom bezpieczeństwa. Warto dowiedzieć się, jakie można dobrać napędy do tego typu bramy.
Najważniejsze cechy napędów do bram przemysłowych
Wszystkie napędy do bram na pewno muszą wyróżniać się solidnością wykonania. Obsługują najczęściej bramy o długości do 20 metrów i ciężarze do 1800 kilogramów. Można również wyregulować ich prędkość, aczkolwiek najczęściej wynosi ona 0,7 m/s. Wówczas, napęd taki sprawdza się w następujących miejscach: magazyny, parki logistyczne, centra handlowe, więzienia, ambasady, różnego rodzaju budynki użyteczności publicznej, a także tam, gdzie wymagana jest duża szybkość działania napędu w cyklu: otwieranie – zamykanie i przy wysokiej obciążalności w trybie pracy ciągłej. Główne cechy napędu do zautomatyzowanej bramy przemysłowej są następujące: mocna przekładnia samohamowana, wyposażona w hamulec elektryczny, wbudowana centrala sterująca ze zintegrowanym przemiennikiem częstotliwości, niezależne sterowanie szybkością otwierania i zamykania, uproszczone i intuicyjne oprogramowanie, centrala sterująca zabezpieczona plastikowymi osłonami, napęd wyposażony w zintegrowane krzywki z mikroprzełącznikami do regulacji spowolnień ruchu wraz z magnetycznym wyłącznikiem krańcowym aktywowanym magnesami montowanymi na listwie zębatej. Podstawa napędu w bramach przemysłowych jest stalowa, ocynkowana i najczęściej posiada pięć punktów mocowania. Napęd chroniony jest przez stalową obudowę o grubości 1,5 milimetra z powłoką antykorozyjną, pomalowaną proszkowo. Przeznaczone do zastosowań przemysłowych napędy do bram mają siłowniki o prostym układzie wysprzęglenia. Zabezpieczone są one kluczami spersonalizowanymi, umożliwiającymi ręczne przesuwanie bramy. Ma to szczególne znaczenie chociażby wtedy, kiedy dojdzie do awarii zasilania.
Tak naprawdę, szeroka gama siłowników do bram przesuwnych przemysłowych umożliwia optymalne dostosowanie automatyki do różnej wielkości bram. Dodatkowo, można je przystosować pod kątem intensywności użytkowania. Silniki montowane są często bezpośrednio na wale bramy, w zależności od tego, jakie panują warunki w konkretnym obiekcie. Siłowniki posiadają wszystkie wymagania dla bram napędzanych elektrycznie w warunkach przemysłowych. Są również ekonomiczne. Automatyka w pełni kompatybilna jest z automatyką innych producentów, dzięki czemu brama może działać bezawaryjnie niezależnie od okoliczności. Wszystkie bramy przemysłowe mogą być sterowane poprzez konsolę sterowniczą góra – stop – dół. Dodatkowo, bramę przemysłową można wyposażyć w sterowanie za pomocą pilota, czy wyłączników natynkowych i podtynkowych. Napędy w bramach przemysłowych przystosowane są do pracy wzmożonej, dlatego sprawdzają się też w budownictwie wielorodzinnym i w parkingach podziemnych. Stosowanie odbiorników uniwersalnych pozwala na zastosowanie nawet do 1000 nadajników lub czytników kart zbliżeniowych. Zastosowana technika połączeń wtykowych oraz podłączenie do sieci prądu zmiennego pozwala na uzyskanie niskich kosztów instalacji i podczas późniejszego użytkowania.
Udogodnienia związane z automatyką w bramach przemysłowych
Przemysłowe napędy do bram umożliwiają awaryjne ręczne otwieranie bramy przy pomocy łańcucha lub korby w razie braku prądu. Można również zdecydować się na zamontowanie akumulatora zasilającego silnik, jeśli będzie brakowało prądu. Automatyczne zamykanie bramy nie wpływa na nadmierne zużycie prądu i zapewnia komfort w obsłudze. Można również kontrolować ustawienia dla danej bramy wraz z pełną kontrolą urządzeń pomocniczych. Funkcja przeciążeniowa w automatycznych bramach przemysłowych jest korzystna wtedy, gdy napęd napotka przeszkodę. Wówczas bowiem zatrzyma się on i zmieni kierunek ruchu. Funkcja samokontroli polega natomiast na tym, że siłownik sam sprawdza, czy fotokomórki lub listwa bezpieczeństwa są sprawne. Bramą przemysłową można sterować radiowo za pomocą pilota, dźwigni bądź pętli indukcyjnej. Do zautomatyzowanej bramy przemysłowej można również podłączyć: lampy, listwy optyczne i inne elementy odpowiadające za bezpieczeństwo użytkowania bramy.
Automatyczna brama przemysłowa znajduje zastosowanie nie tylko na magazynach i w innych obiektach przemysłowych. Można ją zastosować również w budownictwie wielorodzinnym lub na parkingach podziemnych. Dlatego, warto wybrać ten typ bramy tam, gdzie jest to konieczne. Dzięki temu, zapewnia się bezpieczeństwo i komfort użytkowania gościom, partnerom biznesowym i pracownikom. Praca na terenie danego zakładu również przebiega sprawniej. Na rynku dostępnych jest wiele napędów do bram przemysłowych. Wszystkie działają na podobnej zasadzie. Warto wybrać ten napęd, który w największym stopniu dostosowany będzie do konkretnych warunków pracy. Dzięki temu, można spodziewać się korzyści związanych z codziennym użytkowaniem bramy przemysłowej. Automatyka jest za to odpowiedzialna.