Budowa i remont

Wykop pod fundament – co musisz wiedzieć?

Wykop pod fundament jest kolejnym etapem robót ziemnych, zaraz po usunięciu humusu i niwelacji terenu. Jest niezmiernie ważny dla konstrukcji budynku. Dowiedz się, jak prawidłowo wykonać wykop pod fundament i co zrobić w razie komplikacji.

Wykopy pod fundamenty – rodzaje

Wykopy pod fundamenty mogą się od siebie różnić. Ze względu na wymiar możemy wyróżnić:

  •  wykopy wąskoprzestrzenne – czyli takie, gdzie szerokość dna nie przekracza 1,5 metra
  •  wykopy szerokoprzestrzenne – w przypadku, gdy szerokość dna przekracza 1,5 metra
  •  wykopy jamiste – to nieduże wykopy, a ich głębokość i szerokość nie może przekroczyć 1,5 metra.

Na co zwrócić uwagę planując wykopy pod fundamenty? Przede wszystkim na ich głębokość. Głębokość wykopu pod fundament najczęściej sięga 50 cm, gdy dom budowany jest w gruntach sypkich i przepuszczalnych dla wody. W sytuacji gdy budynek będzie usytuowany na gruntach gliniastych i ilastych, najlepszym rozwiązaniem okaże się głębokość od około 0,8m do nawet 1,4m. Takie dane jak szerokość oraz głębokość wykopów muszą odpowiadać założeniom projektowym.

Wytyczenie fundamentów

Aby przystąpić do wykopu pod fundamenty potrzebne są najpierw prace przygotowawcze. Należy do nich wytyczenie fundamentów przez geodetę, który razem z obrysem budynku musi również zaznaczyć rzędne innych istotnych punktów domu z dokładnością co do centymetra. O położeniu budynku na działce decyduje projekt budowlany.

Wykop pod fundament

Do wykopu pod fundamenty konieczne jest wynajęcie maszyny budowlanej- koparki gąsienicowej. Koszt wynajęcia sprzętu to około 160,00zł za godzinę pracy. Dzięki koparce wykop powstaje w zaledwie kilka godzin. Jeśli szukasz sprawdzonej firmy do przeprowadzenia wykopu, zapoznaj się z ofertą Szczucki – Roboty Ziemne Gdańsk, która szybko i solidnie przeprowadzi usługę.

Niespodziewane problemy z gruntem

Zdarza się, że w miejscu gdzie powstać ma dom napotykamy problemy z gruntem. Zaleca się, aby przed rozpoczęciem budowy przeprowadzić badania geotechniczne. Jeśli ich nie posiadamy, a okaże się że pod warstwą humusu zalega warstwa torfu bądź luźnego gruntu nasypowego, musimy pomyśleć o wymianie gruntu lub o posadowieniu pośrednim. Gdy natomiast woda przybiera wysokiego poziomu- najprościej pozostawić wykop płytszy o 10-20 cm. Inną opcją jest zainstalowanie pompy i kosztowne obniżanie poziomu z wierciadła wody gruntowej. Jednak na wszystko jest sposób, a współpraca z firmą Roboty Ziemne Szczucki pozwoli przezwyciężyć niedogodności i wybrać najlepszą opcję na uzyskanie odpowiedniej stabilności budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.